27 maja 2024

Domowa mini siłownia w Twoim zasięgu!

Aktywność fizyczna i regularne uprawianie sportu stają się coraz popularniejsze. Kluby fitness przeżywają oblężenie, a siłownie pękają w szwach. Niestety nie każdy ma możliwość codziennego dojazdu do takich miejsc lub po prostu nie ma na to czasu. Rozwiązaniem może być własna mini-siłownia zaaranżowana we własnym mieszkaniu.

 

Własna przestrzeń do sportu

Osoby aktywne, które mogą pozwolić sobie na posiadanie i utrzymanie dużej powierzchni wybierają projekty domów uwzględniające aranżację własnej, domowej siłowni. Zazwyczaj umieszcza się ją poniżej poziomu gruntów, gdyż naturalne światło nie jest koniecznym elementem do udanego treningu, a sama siłownia jest przestrzenią używaną tylko przez domowników. Posiadanie domowej siłowni jest niezwykle wygodne i komfortowe, pozwalając dbać o kondycję i sylwetkę bez wychodzenia z mieszkania. Minimalne pomieszczenie powinno pozwolić na ustawienie wszelkiego, pożądanego sprzętu sportowego w taki sposób, aby można było swobodnie poruszać się pomiędzy nim. Na środku zaś powinna znaleźć się wolna przestrzeń do ćwiczeń bez przyrządów. Jej wielkość najlepiej sprawdzić wykonując daleki wykrok w każdą stronę oraz rozkładając swe ramiona oraz poszerzyć o bezpieczny margines, aby uniknąć uderzeń i ewentualnych kontuzji.

 

Wyposażenie kluczem do sukcesu

Żadna siłownia nie będzie funkcjonalna bez kilku podstawowych sprzętów do ćwiczeń. Aby przeprowadzić w jej przestrzeni kompletny trening niezbędnych będzie kilka rodzajów narzędzi. Pierwszym z nich jest urządzenie do ćwiczeń cardio, takie jak steper, bieżnia, rowerek lub orbitrek. Jego posiadanie ułatwi również przeprowadzenie nieskomplikowanej, poruszającej całe ciało rozgrzewki. Aby wykonać trening siłowy niezbędne okażą się takie akcesoria jak sztangi, hantle lub kettlebells. Na szczęście można je coraz łatwiej znaleźć, odwiedzając nawet najbliższy market sportowy. Innymi narzędziami, które bez problemu można zaprosić do swojego domu, jest piłka gimnastyczna, gumy, skakanka i hula hop, kółeczko do ćwiczeń mięśni środka lub nawet step. Niezbędna okaże się również mata, aby móc zakończyć każdą sesję treningową komfortowym stretchingiem. Aby jednak po zebraniu kolekcji sprzętu siłownia stała się miejscem gotowym do ćwiczeń, należy odpowiednio zaaranżować jej przestrzeń.

 

Solidność to podstawa

Pomieszczenie mające odgrywać rolę siłowni powinno być przygotowane ze szczególną starannością. Tylko wtedy będzie mogło służyć przez wiele lat bez żadnych strat materialnych i generowania dodatkowych kosztów. Podstawą domowej siłowni jest solidna podłoga, która wytrzyma duży nacisk. Masa sprzętu oraz ewentualne upadki ciężkich narzędzi na ziemię mogą skutecznie uszkodzić i wgnieść niejeden rodzaj paneli. Dlatego też nie warto oszczędzać na ich jakości i lepiej jednorazowo zainwestować w panele lub parkiet o dużej wytrzymałości. Podobnej uwagi wymagają wszelkie półki, mające służyć do przechowywania sprzętu. Decydujmy się na deski o wysokiej nośności i używajmy do ich montażu pewnych zaczepów. Tylko wtedy siłownia będzie bezpiecznym i funkcjonalnym miejscem służącym każdego dnia.

 

 

fot. mat. sponsora