22 lutego 2024

Domy bez pozwolenia na budowę. Ważny trend w 2022 roku?

Polski Ład zmienił przepisy o domach bez pozwolenia na budowę. Inwestorzy coraz częściej budują domy jednorodzinne do 70 m2 na zgłoszenie budowy. Dlaczego?

Wyobraź sobie cykanie świerszczy za Twoim oknem każdego wieczora. Ciepłe promienie słońca wpadające przez duże okna i budzące Cię do nowego dnia. Posiłki spożywane na świeżym powietrzu. Smak truskawek świeżo zerwanych z własnego ogródka. Żadnych klaksonów, silników, spalin. Tylko Ty i zapierająca dech w piersiach natura.

Reklamy

A jeśli to, co podpowiada Ci wyobraźnia, jest teraz łatwiejsze, niż kiedykolwiek? Polski Ład wprowadził ważne zmiany w przepisach dotyczących domów bez pozwolenia na budowę. A sytuacja gospodarcza nasza i naszych sąsiadów sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu na zgłoszenie.

Polski Ład. Wybuduj całoroczny dom do 70m2 i legalnie w nim mieszkaj.

Do końca 2021 roku na zgłoszenie można było budować tylko domki letniskowe. Powierzchnia zabudowy nie mogła przy tym przekraczać 35 m2. Od stycznia 2022 roku powierzchnia ta została dwukrotnie zwiększona. Do tego zgodnie z prawem można obecnie stawiać jednorodzinny dom mieszkalny. Wystarczy oświadczyć, że budujesz go w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Reklamy

Kierownik budowy nie będzie Ci potrzebny. Nie wymaga się również prowadzenia dziennika budowy. Przepisy wskazują jedynie, że projekt domu bez pozwolenia ma być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkami zabudowy.

Banki a dostępność kredytów. Dom na zgłoszenie budowy to mniejsze koszty.

Przed pandemią uzyskanie kredytu nie stanowiło wielkiego problemu. Obecne wymogi bankowe sprawiają, że Twoja zdolność kredytowa jest relatywnie mniejsza. Warunki kredytowania również nie są korzystne, dlatego lepiej jest zdecydować się na budowę mniejszego domu. Z tego względu domy do 70 m2 zabudowy cieszą się większym zainteresowaniem, niż modne wcześniej rezydencje o metrażu od 150 m2 w górę.

Co ważne, koszty utrzymania mniejszego obiektu również są niższe. Co przyniesie Ci spore oszczędności w każdym kolejnym roku.

Minimalizm w kryzysie. Chcemy domu bez formalności teraz, nie za 20 lat.

Nasi rodzice mieli często szansę wykupić mieszkanie spółdzielcze na własność za bezcen. Pokolenie obecnych inwestorów zostało tej możliwości pozbawione. Gdy tylko mamy możliwość zaciągnięcia kredytu, bierzemy go całkiem radośnie. Niestety im wyższa rata, tym więcej wyrzeczeń czeka nas przez cały okres kredytowania.

Budując dom bez pozwolenia, decydujesz się korzystać z życia tu i teraz, a nie na emeryturze.

Budowa domu bez pozwolenia na budowę. Ponad 70 m2 na własnej działce.

Możesz postawić jeden dom na zgłoszenie na każde 500 m2 działki. Oznacza to, że wcale nie potrzebujesz wielkich powierzchniowo gruntów, by zrealizować swoje marzenie. Jedyna trudność jest taka, że trudno znaleźć w sieci naprawdę oryginalne projekty budowlane domów bez pozwolenia. Ten problem rozwiązało wrocławskie studio projektowe KiK Architekci.

Domy ich autorstwa nawiązują stylistyką do skandynawskiej filozofii Hygge. Są minimalistyczne, wykończone najczęściej drewnem i ocieplone naturalną wełną mineralną. W takich domach można się łatwo zakochać. Chcesz się przekonać? Znajdź je na stronie Hyta.pl.

­

(tekst i fot. mat. partnera)