Dostałeś pozew lub nakaz zapłaty z sądu? Sprawdź jak się skutecznie odwołać

Liczba osób, które zostały pozwane do sądu o zapłatę przez banki, firmy pożyczkowe i windykacyjne wzrasta z każdym rokiem. Polacy nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań i muszą co raz częściej walczyć w sądach o oddłużenie. Jeśli sąd wydał wobec twojej osoby nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo nakazowym masz prawo się bronić! Jak to zrobić? W niniejszym poradniku wyjaśniamy jak to zrobić.

Reklamy

 

Co powinieneś zrobić otrzymując przesyłkę sądową z nakazem zapłaty? Po pierwsze uspokoić nerwy oraz zanotować datę odbioru listu. Możesz to uczynić poprzez zapisanie daty odbioru w prawym górnym rogu nakazu zapłaty albo na kopercie adresowanej z sądu. Pamiętaj, aby nie wyrzucać koperty, w której znajdował się nakaz zapłaty wraz z pozwem oraz załącznikami.

Pamiętaj! Termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest krótki.

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego są jasne. Masz tylko 2 tygodnie na odwołanie się od sądowego nakazu zapłaty! Odwołanie takie to: sprzeciw od nakazu zapłaty albo zarzuty od nakazu zapłaty. Jeśli nie zrobisz tego w powyższym terminie, to sąd stwierdzi prawomocność takiego nakazu zapłaty, a następnie zostanie wszczęte wobec ciebie postępowanie komornicze. Jeżeli do tego dojdzie, to komornik będzie mógł zająć twoje wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, pieniądze na rachunku bankowym, ruchomości. W najgorszym wypadku zajmie nawet nieruchomości, np. dom lub mieszkanie!

Nie zapomnij o urzędowym formularzu!

Musisz wiedzieć, że aby złożyć sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty konieczne może być skorzystania z urzędowego formularza. Kiedy tak się stanie? Wówczas, jeśli powód złożył pozew na urzędowym formularzu. Jeśli nie zachowasz formy urzędowego formularza to ryzykujesz, że sąd odrzuci Twój sprzeciw i nawet nie zajmie się czytaniem tego, co tam zostało napisane!

Jak wynika z doświadczeń Fundacji Pomocy Zadłużonym EUROLEGE firmy windykacyjne, firmy pożyczkowe oraz banki często korzystają z formularzy przy wnoszeniu pozwów.

Pamiętaj o wnioskach i zarzutach.

Składając do sądu sprzeciw bądź zarzuty od nakazu zapłaty należy odpowiednio sformułować wnioski. Chodzi mianowicie o to, aby wskazać sądowi czy odwołujący się zaskarża wydany nakaz zapłaty w całości czy też w części, a jeśli w części to w jakiej.

Co do treści samych zarzutów, to niewątpliwie postawienie ich w początkowej części sprzeciwu albo zarzutów oraz stosowne uzasadnienie wymaga odpowiedniej wiedzy prawniczej. Po pierwsze należy ustalić jaki zarzut pasuje do konkretnej sprawy, a po drugie zarzut ten trzeba należycie uzasadnić. Z jednym i drugim niestety wielu pozwanych ma kłopoty, bowiem sądy w procesie kontradyktoryjnym zasadniczo pozwanych nie wyręczają. Z resztą nie powinny tego robić, ani w jedną ani też w drugą stronę, aby nie narazić się na zarzut stronniczości. Dlatego każda ze stron powinna uzasadnić i udowodnić swoje stanowisko tak dobrze, jak to tylko możliwe. Z tych względów niezwykle ważne jest korzystanie z pomocy prawnika, który ma duże doświadczenie w sprawach oddłużeniowych.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Jeżeli otrzymasz nakaz zapłaty z sądu i będziesz miał wątpliwości w jaki sposób sporządzić odwołanie, nie ryzykuj i zawsze korzystaj z pomocy prawnej specjalistów! Niewielka pomyłka może narazić Cię na przegraną w procesie.  Unikniesz przegranej, jeżeli twoją sprawę poprowadzi doświadczony prawnik – adwokat lub radca prawny – znający się na sprawach związanych z antywindykacją. Taką pomoc znajdziesz m.in. w Fundacji EUROLEGE.

Jak się zgłosić do Fundacji:
Fundacja Pomocy Zadłużonym EUROLEGAL
Zadzwoń, tel.: 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

 

(tekst i fot. mat. sponsora)