27 kwietnia 2024

Drewniane, metalowe czy tapicerowane – poradnik o hokerach od A do Z

Szukacie wygodnych hokerów do kuchni lub jadalni i chcielibyście nieco odświeżyć swoją wiedzę na temat tych mebli? Trafiliście pod właściwy adres! W najnowszym poradniku znajdziecie nie tylko praktyczne wskazówki, które pomogą wam wybrać idealne modele krzeseł barowych, ale też garść modnych trendów i inspiracji.

Hokery do kuchni i jadalni. Jak wybrać idealne krzesła barowe?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, bo prawdopodobnie dla każdego z was, za tym pojęciem kryje się coś innego. Idealne hokery do kuchni i jadalni to przecież nie te, które podobają się wszystkim i pasują do każdego wnętrza, ale te, które wpisują się w wystrój naszej przestrzeni mieszkalnej i odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom oraz oczekiwaniom. W ofercie marek wnętrzarskich można znaleźć teraz nie tylko hokery i stołki barowe drewniane, ale też te metalowe, plastikowe i tapicerowane. Wybór jest naprawdę ogromny i czasami trudno zdecydować się na jeden konkretny model. Aby wam ułatwić podjęcie decyzji i nieco was zainspirować, zebraliśmy w jednym miejscu wszystko to, co powinniście wiedzieć przed zakupem tych mebli.

Hokery drewniane — wyjątkowa jakość i klasyczny design

Meble z drewna od zawsze mają opinię solidnych, trwałych i praktycznych w użytkowaniu. Podobnie jest z drewnianymi hokerami, które mogą pochwalić się niesłabnącą popularnością i ogromnym gronem fanów od wielu już lat. Te odporne na trendy meble charakteryzują się jednocześnie funkcjonalnością i ponadczasowym designem, pod którymi skrywa się szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych. Producenci do dyspozycji oddają nie tylko stołki barowe wykonane w całości z drewna, ale też te z drewnianymi nóżkami i drewnianymi siedziskami wspartymi na metalowych podstawach.

Co jeszcze mogą wam zaoferować drewniane stołki barowe? Z pewnością dużą rozpiętość stylistyczną. Hokery drewniane to idealny przykład mebli, które świetnie pasują do wnętrz klasycznych, scandi, boho, vintage, rustykalnych i loftowo-industrialnych. Drewno jest jednym z niewielu materiałów, które potrafi doskonale współpracować z różnymi stylami, musicie natomiast pamiętać, jak ważny w tym kontekście jest sposób jego obróbki i wykończenia — drewniane hokery w stylu vintage, z oczywistych względów, nie będą wyglądały identycznie, jak te inspirowane stylem boho czy skandynawskim.

Hokery metalowe — nowoczesne wzornictwo i lekkie formy

Jedną z ciekawszych propozycji obok hokerów drewnianych są hokery wykonane z metalu. Wśród takich mebli znajdziecie całkiem sporo krzeseł barowych o nowoczesnym i minimalistycznym designie, jak i loftowo-industrialnych. To zarówno hokery wsparte na metalowych nóżkach z plastikowymi i tapicerowanymi siedziskami, jak i te wykonane z drewna i metalu. Na tym jednak różnorodność zdecydowanie się tutaj nie kończy – hokery metalowe potrafią być także wyrafinowane, eleganckie i bardzo ekskluzywne, o czym skutecznie przekonają was modele dostępne w sklepie sfmeble.pl. Hokery do kuchni i jadalni, jakie tam znajdziecie, oczarują was przepięknym designem, w którym nowoczesne wzornictwo przeplata się aktualnymi trendami i praktycznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Hokery tapicerowane — przytulność z domieszką elegancji

Kochacie przytulność pod każdą postacią i chętnie stosujecie tkaniny w swoich wnętrzach? Idealnym wyborem dla was mogą okazać się stylowe i funkcjonalne hokery tapicerowane, szczególnie te obite materiałami imitującymi wełnę lub modnymi pluszami. Różnorodność, jaką wyróżniają się te wygodne meble jest teraz ogromna – coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko fani prostych i nowoczesnych rozwiązań, ale także ci z was, którzy szukają dla siebie oryginalnych krzeseł barowych. Co powiecie na hokery pokryte tkaniną w mocnym i intensywnym kolorze? Albo na te obite miękkim w dotyku i luksusowym welurem? A może wolicie stołki barowe w gładkiej i neutralnej tapicerce? To tylko niewielki przedsmak tego, co mają wam do zaoferowania w tym zakresie topowi producenci krzeseł barowych do kuchni i jadalni.

Nie tylko materiał ma znaczenie: hokery muszą być wygodne i praktyczne!

Materiały, z jakich są wykonane krzesła barowe ma duży wpływ nie tylko na estetykę, ale i na komfort użytkowania tych mebli. Nie bez znaczenia jednak są tutaj także rozwiązania konstrukcyjne, które w przypadku hokerów do kuchni i jadalni mogą być bardzo różne. Klasyczne stołki barowe, które wyglądem przypominają wysokie taborety to już nie jedyna opcja, jaką możecie zastosować w swoich wnętrzach. Teraz do dyspozycji macie także nowoczesne hokery z obrotowymi siedziskami i regulacją wysokości, z podnóżkami, oparciami i podłokietnikami, o zróżnicowanej wysokości, które w podstawie mogą mieć jedną, trzy lub cztery nóżki.

Dlaczego o tym mówimy? Bo takie aspekty mają kluczowe znaczenie podczas wyboru hokerów. Nie wystarczy, aby krzesła barowe pasowały do wystroju wnętrza i były atrakcyjne wizualnie – oprócz tego powinny być także komfortowe i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Hokery kupowane z myślą o kuchni lub jadalni, ze względu na planowany sposób przeznaczenia, muszą przede wszystkim zapewniać wygodę podczas spożywania posiłków, być stabilne i łatwe do utrzymania w czystości. Bardzo dużą rolę odgrywają także ich wymiary, szczególnie wysokość, która powinna zostać dopasowana do wysokości wyspy kuchennej, barku lub stołu barowego.

Jaką wysokość powinny mieć dobrze dobrane hokery do kuchni i jadalni?

Planujecie kupić hokery zamiast krzeseł? Musicie to uwzględnić już na etapie projektowania wnętrza.  Na ogół przyjmuje się, że siedziska takich mebli w optymalnych warunkach powinny posiadać wymiary 40×40 cm i znajdować się w odległości 25-30 cm od blatu wyspy, stołu lub lady barowej. Co to oznacza w praktyce? To, że do wyspy kuchennej liczącej 80-90 cm będziecie potrzebowali stołków o wysokości 60-65 cm. Do wyższego od niej stołu barowego (90-100 cm) pasować będą hokery mierzące 70-75 cm, do wysokiego barku z kolei (100-120 cm), krzesła barowe posiadające siedziska na poziomie 80-85 cm.

­

(tekst i fot. mat. partnera)