Dwójka: 1000 drzew na minutę

W dniu 26 kwietnia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z opiekunami wzięli udział we wspólnym odnawianiu lasu w ramach akcji „1000 drzew na minutę”.

Reklamy

 

W dniu 26 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy 6A Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z opiekunami panią Jadwigą Stępką i panią Heleną Nieradko wzięli udział we wspólnym odnawianiu lasu w ramach akcji „1000 drzew na minutę”.

Sadzimy „1000 drzew na minutę” to ogólnopolskie hasło, które ma uświadomić wkład leśników w zalesianie Polski. Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 milionów drzew – to prawie 1000 drzew na minutę.

Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, że drzewa stanowią główny element lasu, tworzą środowisko do życia dla wielu organizmów zarówno roślin jak i zwierząt. Są głównym lądowym producentem tlenu w atmosferze i jednocześnie głównym konsumentem atmosferycznego dwutlenku węgla. Rolą człowieka staje się więc troska, aby drzewa zawsze były w jego otoczeniu.

Uczniowie z „Dwójki” wzięli udział w sadzeniu lasu na terenie leśnictwa Liski należącego do Nadleśnictwa Strzelce.

Zanim przystąpiono do części praktycznej, uczniowie dowiedzieli się o naturalnej i sztucznej odnowie lasu oraz metodach odnowy, których wybór uzależniony jest od gatunków sadzonych drzew, systemu korzeniowego, wieku sadzonek i uwarunkowań terenu. Tak przygotowani teoretycznie uczniowie pod kierunkiem leśników sadzili sadzonki sosny wykorzystując metodę „pod kostur” i „pod łopatę”. Obserwując zaangażowanie i entuzjazm młodzieży w czasie sadzenia drzew pewnym się staje, że drzewa pozostaną z nami przez kolejne miliony lat. Drzewa posadzono w ramach kampanii „1000 drzew na minutę”.

Trochę zmęczeni ale w dobrych humorach, że spełniliśmy swój obowiązek wobec przyrody pojechaliśmy do szkółki gospodarczej w Maziarni Strzeleckiej gdzie czekało na nas ognisko i zasłużony poczęstunek.

Po posiłku zwiedziliśmy szkółkę w której zobaczyliśmy i wysłuchaliśmy opowiadania pani leśnik w jaki sposób pozyskuje się sadzonki różnych gatunków drzew z nasion na polu i w szybki i nowoczesny sposób w tunelu. Ta wizyta uświadomiła nam ile pracy i wysiłku trzeba włożyć aby z nasiona wyrosła sadzonka a później trzeba czekać kilkadziesiąt lat, kilka pokoleń aby wyrosło duże drzewo.

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzelce w ramach akcji „Sadzimy dla niepodległej” przekazali naszej szkole sadzonkę dębu, który zostanie posadzony koło szkoły dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zdjęcia >>

 

Tekst: Jadwiga Stępka
Foto: Nadleśnictwo Strzelce