15 lipca 2024

Dwójka: Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja…

Andrzejki to idealny czas na wróżby miłosne. Noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia świętego Andrzeja ma magiczną moc. Wtedy wszystkie andrzejkowe wróżby, a zwłaszcza wróżby miłosne sprawdzają się! Andrzejki 2016 spędź na poznawaniu przyszłości…

Reklamy

 

W dniach 22 – 25 listopada młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie spędziła wyjątkowe i zgoła magiczne chwile na odczytywaniu swojej przyszłości za pomocą wróżb i kabał pradziadków, wspaniale poprowadzonych przez kustoszy Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Wróżenie w andrzejkową noc praktykowały nie tylko nasze prababki, ale i znacznie starsze pokolenia. To zwyczaj sięgający czasów Słowian. Tej nocy panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich towarzysz życia. Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe to lanie wosku, wróżby z kart klasycznych oraz wszelkiego rodzaju wróżby miłosne, między innymi ze skórką jabłka, butami u progu, studnią, męskimi imionami wkładanymi pod poduszkę.

Reklamy

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów, a wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt.

Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby stają się tradycją. Młodzież gimnazjalna Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie chętnie i corocznie korzysta z zaproszenia hrubieszowskiego muzeum do wspólnych zabaw andrzejkowych, które pozwalają nie tylko spędzić miłe chwile na wspólnej zabawie, ale jednocześnie przybliżają tradycje kulturowe i regionalne.

Reklamy

Wieczór andrzejkowy to czas magiczny. Mówi się, że wraz z jesienią wszyscy niepewni swojej przyszłości chcieli ją poznać…. Wspólnie spędzone chwile pozwalają łączyć ludzi, więc tradycja Andrzejek w polskiej kulturze zakorzeniła się na stałe, przybierając formę zabaw i wróżb.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, a w szczególności pani kustosz Beacie Bitner za życzliwość oraz jak zawsze wspaniałą zabawę!


Zdjęcia >>

 

Uczestnicy warsztatów: gimnazjaliści z ZSM nr 2 w Hrubieszowie

Organizator wyjść: nauczyciel zajęć artystycznych Agnieszka Ślażyńska

 

***

 

Dwójka: Zabawy andrzejkowe

 

Pamiętając o tradycyjnych zabawach andrzejkowych uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 zorganizowali dyskotekę.

Pamiętając o tradycyjnych zabawach andrzejkowych uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 zorganizowali dyskotekę. Zabawy odbyły się w dwóch turach – klasy 0-3 bawiły się na 2 i 3 godzinie lekcyjnej, zaś klasy starsze w godzinach 17.00 – 21.00. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali salon wróżb oraz kawiarenkę oferującą duży wybór ciast domowych, za których przygotowanie i dostarczenie serdecznie dziękujemy rodzicom.


Zdjęcia klas 0-3 >>

Zdjęcia klas 4-6 SP i 1-3 G >> 

 

Tekst: Anna Olejarz

Foto: Katarzyna Beń, Anna Budzyńska, Anna Olejarz, Marcin Mróz