19 kwietnia 2024

Dwójka: Sława i Chwała Bohaterom – lekcja historii poprzez sztukę z literaturą w tle

W dniach 25 – 26 października 2016 roku, uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii opowiedzianej językiem sztuki, której prezentacja odbyła się w progach Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

 

Ta niezwykle ciekawa i zarazem edukacyjna prezentacja prac malarskich została zorganizowana z okazji Jubileuszu 50 – lecia pracy twórczej Stanisława Eugeniusz Bodesa, wspaniałego malarza, który upodobał sobie we własnej twórczości tematykę batalistyczną.

Cykl obrazów tworzonych na przestrzeni niemalże półwiecza, przedstawia historię Polski, jej najważniejszych osiągnięć militarnych oraz spektakularnych zwycięstw w bojach na przestrzeni dziejów, pokazanych okiem wytrawnego dokumentalisty.

Malarstwo batalistyczne jest częścią malarstwa historycznego. Za jego pośrednictwem poznajemy historię, dowiadujemy się w jaki sposób organizowano walki, kto w nich zwyciężał i jaki to miało wpływ na losy danego państwa czy historię świata.

Tematy te występowały już w sztuce starożytnej, ale właściwe malarstwo batalistyczne narodziło się u schyłku średniowiecza. Przejście od sztuki symbolicznej ku przedstawianiu rzeczywistego wyglądu rzeczy i ludzi, przynosi w obrazach informacje traktujące o szczegółach uzbrojenia czy dosiadu konia. Budzące się poczucie perspektywy historycznej wymaga od malarza, autora prac, głębokich studiów nad dawnym uzbrojeniem, zainteresowań naukowych geometrią, odkrywania zasad perspektywy, która umożliwiła przedstawianie trójwymiarowej rzeczywistości na dwuwymiarowej powierzchni.

Te wszystkie elementy niewątpliwie odnajdujemy także w twórczości i pracach Stanisława Eugeniusza Bodesa, który obecnie jest jedynym malarzem batalistą w Polsce.

Wzrost oceny indywidualności, dążenie do utrwalenia sławnych wydarzeń, a także konieczność przedstawienia prawdziwego zespołu ludzi i koni w najwyższym wysiłku pobudzały malarzy do nowatorskich poszukiwań. W tym wypadku działania te ukształtowały twórcę w tym stopniu, że jego prace są wysoce indywidualne, rozpoznawalne oraz w dużym stopniu oddziaływające na odbiorcę.

Dodatkową formę edukacyjną stanowi także nawiązanie do literatury polskiej – twórczości Henryka Sienkiewicza, będącej inspiracją dla autora w przedstawianiu ważnych wydarzeń z historii Polski. Wystawa nawiązuje więc również do obchodów Roku 2016 jako tzw. Roku Sienkiewiczowskiego.

Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji oraz pracownikom Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, za możliwość zwiedzenia wystawy.

Dziękujemy za ciekawą lekcję historii i sztuki, w nawiązaniu do literatury polskiej kustoszom muzeum, paniom: Justynie Wojtiuk oraz Dorocie Grzymale. Bardzo dziękujemy wszystkim za profesjonalizm, ogromną wiedzę oraz wspaniałe podejście do młodzieży.

Dziękujemy!

Uczestnicy wyjścia: uczniowie klasy 2A i 3B gimnazjum w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie
Organizator: nauczyciel plastyki – Agnieszka Ślażyńska


Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Agnieszka Ślażyńska