Dwójka: Święto Polskiej Niezapominajki

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 po raz kolejny włączyła się w obchody Święta Polskiej Niezapominajki, które od 2002 roku obchodzone jest 15 maja. Świętowanie tego dnia zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

Reklamy

 

Cele tego święta są szczytne. Przypominają nam o różnorodności i walorach polskiej przyrody oraz potrzebie jej ochrony. Kierują naszą uwagę na miejsca warte zachowania    zapomnienia. Dotyczą także kształtowania określonych postaw i umiejętności w kontaktach  z ludźmi: odświeżania starych przyjaźni, zacieśniania więzi z bliskimi, okazywania wzajemnej życzliwości, serdeczności i przekazywania wyrazów pamięci.

„Jedna z legend, dotycząca nazwy niezapominajka opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne niebieskie kwiaty dla damy swego serca. Działo się to nad brzegiem rzeki, a że rycerz odziany był w ciężką zbroję, to chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując, że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej „Nie zapomnij o mnie!…”. I właśnie stąd nazwa niezapominajka.

Z okazji tego święta 16 maja 2016 roku w szkole „królował” kolor niebieski oraz skromny kwiatek – niezapominajka.  Uczniowie klasy IIIa SP wykonali kartki niezapominajkowe, które zanieśli do pracowników naszej szkoły i poszczególnych klas.  Przekazywali ważne informacje na temat tego święta.  Życzyli wszystkim miłego dnia.

Zorganizowany został konkurs plastyczny na temat „ Piękno polskiej niezapominajki”. Przeznaczony był dla klas I- III edukacji wczesnoszkolnej. Uczestnicy konkursu  pracowali w 3 – osobowych grupach.    

 

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – klasa IId – Justyna Witkowska, Hanna Kossowska, Maciej Borek

II miejce – klasa IIIa – Julia Szmyt, Alicja Wołowiec, Krystian Kucharski

III miejsce – klasa Ic – Anastazja Gumiela, Nina Świgost, Adrian Pijajko

                       klasa I d – Wiktoria Jarosiewicz, Iza Kot, Mateusz Wojtiuk

Obchody tego święta przygotowali uczniowie klasy IIIa SP z wychowawczynią Joanną Tomasiak.

Dziękujemy za zabawę i zapraszamy za rok.     

Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności”!

 

 

Tekst i foto: Joanna Tomasiak