Dwójka: Wycieczka do Pawłowa

13 czerwca 2017 roku uczniowie klas 2C i 3A ZSM nr 2 odwiedzili Pawłów – spokojną, malowniczą miejscowość położoną w gminie Rejowiec Fabryczny w powiecie chełmskim.

Reklamy

 

Uczniami opiekowały się panie Joanna Tomasiak, Katarzyna Beń, Marlena Wasilik oraz Marta Grycaj – Krawczuk.

Aby ocalić od zapo­mnienia i roz­powszechnić tradycje rzemieślnicze pawłowskie­go garncarstwa i bednarstwa, w ramach programu „Ginące zawody”, utworzono w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie Muzeum Garncarstwa i Bednarstwa. W Izbie Garncarstwa Pawłowskiego zgromadzono wyroby ceramiczne sprzed wielu lat oraz takie, które zgodnie ze starą technologią wykonali współcześni garncarze specjalnie na potrzeby ekspozycji. Pawłowska Izba Bednarska prezentuje zarówno zabytkowe wyroby bednarskie, jak i te współczesne, wykonane według starych technologii. Na potrzeby wystawy zgromadzona została duża ilość narzędzi, które stanowią podstawowe wypo­sażenie warsztatu bednarskiego.

Nasi uczniowie wzięli udział w doskonałej lekcji historii o kulturze naszych przodków. Zwiedzili Izby Garncarstwa i Bednarstwa, mieli okazję uczestniczyć w pokazie toczenia na kole garncarskim, a także spróbować własnych sił w formowaniu naczyń i wykonywaniu ozdób. Wszyscy przywieźliśmy wspaniałe pamiątki – ceramikę użytkową lub dekoracyjną. Dostaliśmy też prezenty do sal lekcyjnych – skarbonkę i miskę, które powstały na naszych oczach. Pawłów zauroczył nas bogatą przeszłością, spokojem oraz specyficznym klimatem niewielkich miejscowości. Spędziliśmy tam cudowny dzień blisko natury i historii. Serdecznie dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie za serdeczne przyjęcie, cierpliwość i przekazaną wiedzę.


Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Joanna Tomasiak, Katarzyna Beń