22 maja 2024

Dwójka: Wycieczka na pokazy fizyczne

26 września grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie wybrała się pod opieką nauczycieli na wycieczkę do Lublina.

 

26 września klasy siódme oraz grupa uczniów z klasy 2A gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 2 wybrały się na wycieczkę do Lublina pod opieką wychowawczyń: pań Jolanty Jurczyńskiej oraz Patrycji Djabin, a także nauczycielki fizyki pani  Anny Witolskiej.

Pierwszym punktem wycieczki była wystawa budowli z klocków LEGO, umieszczona na powierzchni 2000 m2. Podczas tej wystawy uczniowie mogli obejrzeć ponad 100 makiet, setki eksponatów dla dzieci i dorosłych, w tym największy na świecie samolot Air Force One zbudowany z miliona klocków LEGO. Wystawa miała charakter wielowymiarowy. Łączyła w sobie zarówno edukacje jak i rozrywkę. Zawierała elementy edukacyjne, takie jak: Human Body – nietypowa lekcja biologii, budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, wydarzenia historyczne, eksponaty interaktywne – roboty, makiety stanu wojennego, sceny znane z filmów i bajek i wiele innych.

W Kinie Edukacyjnym prezentowane były filmy, które ukazują świat nauki i wiedzy przez pryzmat klocków Lego, filmiki prezentujące scenki historyczne rozgrywające się na pokładzie samolotu Air Force One, ciekawostki, zwierzęta, robotykę, budowle, fizykę oraz różne pojazdy. W strefie zabawy uczniowie mogli wykazać się swoja kreatywnością i zręcznością tworząc obiekty z klocków LEGO.

Kolejnym punktem wycieczki był posiłek i chwila relaksu w Tarasach Zamkowych, a następnie udaliśmy się na pokazy fizyczne na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Pokazy podzielone były na cztery części: Akustyka, Radioaktywność, Elektrostatyka oraz Mechanika.

Wszystkie części były bardzo interesujące i prezentowały zjawiska fizyczne w bardzo przystępny i humorystyczny sposób. Prezentacje przeprowadzone przez wykładowców UMCS na pewno pozwoliły uczniom zrozumieć wiele zjawisk, z którymi spotykają się w życiu codziennym, a także będą stanowiły świetną bazę do pracy na lekcjach fizyki.

Po tym przyjemnym, ale i wyczerpującym dniu udaliśmy się w drogę powrotną do Hrubieszowa.

Wycieczkę uważamy za bardzo udaną.


Zdjęcia >>

 

Tekst: Patrycja Djabin
Foto: Anna Witolska, Patrycja Djabin