22 lipca 2024

Przedświąteczne przestrogi

Okres przedświąteczny to dla wielu z nas czas zakupów, przygotowań oraz wyjazdów z domu. Ciesząc się świąteczną atmosferą często zapominamy o przestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa stając się ofiarami przestępców. Oto kilka rad, które mogą sprawić, że nie staniemy się ofiarami złodziei i bezpiecznie dotrzemy do swoich rodzin.

Reklamy

 

Jak zabezpieczyć mieszkanie

Jeśli wyjeżdżamy pamiętajmy by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia.

Reklamy

Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia.

Reklamy

Pamiętajmy również o zabezpieczanie mieszkań przed udaniem się na nocny spoczynek. Jeżeli w mieszkaniach zainstalowane są urządzenia alarmowe pamiętajmy o ich włączeniu.

Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy oraz innych wartościowych przedmiotów takich jak biżuteria, akcje i obligacje jest bank. Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.


Zakupy

Wybierając się po świąteczne zakupy, pamiętajmy by w centrach handlowych i na bazarach zachować szczególną ostrożność. Jest to czas zwiększonej aktywności złodziei kieszonkowych. Wykorzystują każdą nadarzającą się okazję. Ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, torebki, portfele czy dokumenty. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Dlatego zabezpiecz dobrze pieniądze i dokumenty. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę, a niewielkie kwoty pieniędzy trzymaj w kilku miejscach. Podczas zakupów nie demonstruj zawartości portfela. Nie przechowuj dokumentów oraz pieniędzy w tylnej kieszeni spodni czy w zewnętrznych kieszeniach kurtki. Torebkę trzymaj zawsze przed sobą. Pamiętaj kradzież trwa ułamki sekund.


Podróże

Korzystając ze środków komunikacji publicznej: zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, na dworcach kolejowych, autobusowych, w tramwajach itp. bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki  w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.

Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki w środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza obawy bądź czujny, podróżując staraj się nie spać jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji.


Kierując pojazdami

Przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny) przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu pamiętaj o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drogach wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój)


Pamiętajmy o zasadzie „wolniej znaczy bezpieczniej”

W sytuacji zagrożenia niezwłocznie kontaktuj się z najbliższym patrolem lub dzwoń pod nr 997 lub112.



KPP Hrubieszów (J.K.)