19 kwietnia 2024

Dwudniowa kwesta na nagrobki

Hrubieszów

Ponad 70 osób zapowiedziało udział w kweście na rzecz ratowania nagrobków na cmentarzu przy ul. Kolejowej w Hrubieszowie. Kolejna już 6 zbiórka datków potrwa dwa dni. Odbędzie się w niedzielę między 11.00 a 15.00 i w poniedziałek 1 listopada między 9.00 a 15.00.

Za pieniądze z dotychczasowych kwest udało się uratować już 16 zabytkowych nagrobków. Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie na listę kolejnych 12 pomników.

W ostatnim roku pracami konserwatorskimi objęto: żeliwny nagrobek Michała Kułakowskiego z 1889 roku, postawiony przed wojną pomnik Jana Pawłowicza, prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i symboliczną mogiłę, poświęconą legionistom z 1920 roku.

Skarbnik społecznego komitetu Alfred Przybysz przyznał w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową, że efekty dotychczasowych zbiórek są widoczne, ale potrzeby nadal ogromne. Dlatego apeluje do osób, które będą odwiedzać hrubieszowską nekropolię o wsparcie akcji.

Wśród tych, którzy będą zbierać pieniądze będą m.in.: drużyny zuchów i harcerzy, młodzież szkolna, radni, pracownicy oświaty, działacze kultury oraz burmistrz Hrubieszowa, sekretarz miasta i przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta.

***

Źródło: iaslubelskie.pl