1 grudnia 2023

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze. Andrzejkowe wróżby w Muzeum

Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji Muzeum w Hrubieszowie proponuje interesujące warsztaty poświęcone tej tematyce. W ostatnim tygodniu listopada w muzeum organizowane są spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską dla dzieci i młodzieży.

Reklamy

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym są Andrzejki, jaka jest ich rola i przeznaczenie w kulturze duchowej regionu. Główną atrakcją programu jest wspólna zabawa we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z jabłka, z butów i inne.

Bardzo prosimy, aby każdy z uczestników zajęć zabrał ze sobą jabłko!

Reklamy

Zapraszamy do wzięcia udziału grupy zorganizowane.

Wstęp wolny!

Rezerwacja telefoniczna: 84 696 27 83.

 


 

Andrzejki są dniem, kiedy każdy stara się poznać, co może spotkać go w życiu. Już od najdawniejszych czasów ludzie poszukiwali różnorodnych sposobów, by poznać przyszłość, a Andrzejki stwarzały ku temu idealną okazję. Można w nie wierzyć lub nie, ale wróżby mają w sobie coś magicznego, aurę tajemniczości i mocy sprawczej.

Wróżby andrzejkowe znane już były w XVI wieku w różnych regionach Polski, jak i Europy. Kult świętego Andrzeja i zwyczaje andrzejkowe mogły być kontynuacją przedchrześcijańskich wierzeń niemieckich o starogermańskim bogu Freyrze, dawcy bogactw, miłości i płodności.

Dzień św. Andrzeja przypada na przełomie starego i nowego roku liturgicznego i obrzędowego. W kulturze tradycyjnej za taki uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości.