17 kwietnia 2024

Edukacja ekonomiczna w Bibliotece Pedagogicznej

W dniu 16 grugnia 2010 r., w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Hrubieszowie odbyły się kolejne już zajęcia z edukacji ekonomicznej, popularyzujące wiedzę ekonomiczną wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Zajęcia o tematyce: „Zabezpieczenia polskich banknotów” przeprowadził pan Marek Momot, przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie.

W zajęciach uczestniczyło 37 uczniów z klas: II T 4 C i III T 4 E technikum, z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Młodzież poznała rodzaje zabezpieczeń banknotów przed ich fałszowaniem oraz metody ich sprawdzania. Pan Marek Momot za pomocą prezentacji multimedialnej pokazał, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, mając do czynienia z banknotami, będącymi w obiegu. Wśród zabezpieczeń podlegających weryfikowaniu wymienił:
– znak wodny, umieszczany na banknotach,
– wypukłość figur geometrycznych, twarzy władców, liczb wskazujących nominały,
– nitkę zabezpieczającą,
– znaki recto-verso,
– hologramy na nominałach najwyższych,
– mikrodruki stalorytnicze,
– mikrodruki offsetowe,
– elementy świecące.

Pan Marek Momot podkreślił, że ważne jest dzielenie się wiedzą na temat zabezpieczeń, z bliskimi i znajomymi – w celu uniknięcia styczności z falsyfikatami.

Prowadzący wskazał też prawne skutki wpuszczania do obiegu fałszywych banknotów. Podczas zajęć uczniowie byli bardzo aktywni. Uczestniczyli w konkursie na odnalezienie mikrodruku na banknocie dziesięciozłotowym, zadawali pytania dotyczące omawianego tematu. Najaktywniejsi nagrodzeni zostali upominkami. Zajęcia były prowadzone niezwykle ciekawie. Urozmaicone ciekawostkami historycznymi i informacjami praktycznymi, poszerzały wiedzę z zakresu bankowości. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali materiały informacyjne.

***

Info i foto:
Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu
Filia w Hrubieszowie