16 czerwca 2024

Fizjoterapia i ratownictwo medyczne – nowości od Akademii Zamojskiej!

W nowym roku akademickim 2024/2025 Akademia Zamojska poszerzyła swoją ofertę o dwa nowe kierunki studiów, na które jest spore zapotrzebowanie zarówno rynku pracy, jak też społeczeństwa. Są to jednolite 5-letnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia oraz 3-letnie studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne.

Reklamy

– Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów jest olbrzymie i stale rośnie. Podyktowane jest to m.in. zmianami demograficznymi, starzejącym się społeczeństwem i związanym z tym narastającym zjawiskiem niepełnosprawności ale także rosnącą świadomością ludzi na temat zasadności stosowania rehabilitacji. Warto podkreślić, że właściwie zaordynowana rehabilitacja jest bezpieczną, w zasadzie pozbawioną działań ubocznych, ale skuteczną formą terapii. Obecnie zawód fizjoterapeuty jest zawodem deficytowym. Osobiście nie słyszałem, aby fizjoterapeuta szukający pracy nie mógł znaleźć zatrudnienia. A warto podkreślić, iż na terenie naszego regionu powstają nowe podmioty lecznicze świadczące usługi rehabilitacyjne, które też potrzebują fizjoterapeutów – mówi dr n. med. Rafał Sapuła, koordynator kierunku fizjoterapia w Akademii Zamojskiej, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, Prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. 

Kluczowymi podmiotami  leczniczymi w kształceniu fizjoterapeutów będą: Zamojska Klinika Rehabilitacji oraz  SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, ale też inne renomowane placówki  z którymi podpisano umowy o współpracy. Poza tym Uczelnia stworzyła własne doskonałe zaplecze dydaktyczne dla studentów z najnowocześniejszą bazą sprzętową, jaka znajduje się przy hali sportowej Akademii Zamojskiej przy ul. Błonie 1K. Taka lokalizacja nie jest przypadkowa. Dziś praktycznie każdy poważny klub albo związek sportowy współpracuje z fizjoterapeutami, by dbać o zdrowie i formę swoich zawodników. – Fizjoterapeuci świetnie sprawdzają się także w roli trenerów personalnych znajdując zatrudnienie również w siłowniach, ośrodkach spa – tłumaczy dr n. med. Rafał Sapuła.

Reklamy

Absolwenci tego kierunku będą mogli w przyszłości znaleźć zatrudnienie i rozwijać swoje kariery w takich miejscach jak m.in. gabinety rehabilitacji, terapii manualnej, ośrodki sportowe, szpitale, przychodnie, sanatoria.

Nie tylko w sektorze ochrony zdrowia na zatrudnienie mogą liczyć absolwenci studiów na kierunku ratownictwo medyczne w Akademii Zamojskiej. Oprócz stacji pogotowia, szpitali czy innych placówek medycznych osób z takim umiejętnościami poszukuje Wojsko Polskie oraz służby mundurowe tj. Policja, Służba Więzienna czy Straż Graniczna. Dlaczego? Ratownicy medyczni często docierają pierwsi na miejsce wypadków, co wymaga umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami. To właśnie doświadczenie docenianie jest przez mundurowych. 

Reklamy

Ratownictwo medyczne mogą zarówno osoby prosto po szkołach średnich, jak i  te podnoszące swoje kwalifikacje zawodowe np. żołnierze, strażacy,  policjanci, ale także wszyscy ci, którzy znajdą w tym kierunku swoje powołanie i możliwość realizacji pasji. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich, wykładowców głównie praktyków posiadających duże kompetencje zawodowe oraz doświadczenie w zakresie ratownictwa medycznego oraz nauk medycznych – mówi mgr Krzysztof Obolewicz, nauczyciel akademicki AZ, ratownik z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. 

Studenci kierunku ratownictwo medyczne w Akademii Zamojskiej będą odbywać zajęcia w nowocześnie wyposażonym Centrum Symulacji Medycznych AZ przy ul. Hrubieszowskiej 24, w którym mogą w sposób zbliżony do warunków klinicznych przeprowadzać symulowane akcje ratunkowe w różnych sytuacjach, przy udziale fantomów i pacjentów symulowanych. Dalsze umiejętności studenci tego kierunku zdobywać będą podczas praktyk w stacji pogotowia ratunkowego czy Centrum Powiadamiania Ratunkowego. 

Fizjoterapia i ratownictwo medyczne to nowości w zaproponowanej przez Akademię Zamojską ofercie studiów na rok akademicki 2024/2025. Ponadto Uczelnia posiada w swojej ofercie jednolite, 5-letnie studia magisterskie na kierunku prawo. AZ proponuje również podjęcie 3-letnich studiów licencjackich (I stopnia) na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, informatyka, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, turystyka i rekreacja. AZ zachęca także do podjęcia 3,5-letnich studiów inżynierskich na kierunkach logistyka oraz mechanika i budowa maszyn. Akademia w swojej ofercie posiada również studia magisterskie (II stopnia) na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo. 

Więcej informacji o Akademii Zamojskiej dowiecie się ze strony internetowej: www.akademiazamojska.edu.pl


Artykuł sponsorowany – tekst, grafika mat. partnera