27 kwietnia 2024

Gdzie szukać rzetelnego płatnika?

Rzetelny płatnik to taki, który reguluje swoje zobowiązania w terminie umownym. To właśnie z takimi osobami firmy chciałyby realizować zlecenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe, bo wiarygodności kontrahenta bywa dobrze zakamuflowana, a sam proces jej weryfikacji zabiera cenny czas. Jak się jednak okazuje, jest na rynku grupa podmiotów, które praktycznie zawsze płacą w terminie. O kogo chodzi? Co wspólnego mają z tym przetargi?

Co grozi za nieopłacone w terminie zlecenia?

Konsekwencje braku regulowania opłat w terminie są różne dla firm i osób fizycznych. Przedsiębiorcy mogą doczekać się wpisu w biurze informacji gospodarczej lub innym rejestrze równoważnym. To skutkuje wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami, na przykład brakiem możliwości wynajmu lokalu użytkowego, odmową udzielenia pożyczki czy zerwaniem relacji handlowych. Innym efektem opóźnienia w spłacie jest doliczenie kar umownych, odsetek czy kosztów postępowania, w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową. Nie każdy jednak przedsiębiorca boi się tych implikacji. Bez problemu można znaleźć nawet takie podmioty, które powyższą strategię traktują jako sposób na generowanie zysków.

Zlecenia mogą wydawać także osoby fizyczne. Zapłata po terminie zazwyczaj kończy się umorzeniem nieprzyjemnych konsekwencji. Inaczej wygląda sprawa w przypadku permanentnego, długoterminowego unikania rozliczenia z wykonawcą. Nieterminowa spłata to ryzyko nałożenia odsetek ustawowych, a także narażenia się na koszty monitów i postępowań. Nierzetelny płatnik może również trafić na listę dłużników, co skutkuje kłopotami z zaciągnięciem kredytów czy podpisaniem umów abonamentowych. W przypadku przeciągającego się unikania zapłaty, można narazić się na sprawę w sądzie oraz egzekucję komorniczą.

Rośnie zadłużenie polskich przedsiębiorstw!

Konsekwencje to jedno, a realia gospodarcze to drugie. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów w pierwszej połowie 2022 roku zadłużenie polskich przedsiębiorców wynosiło 9,2 miliarda złotych. Dokładnie połowa tej kwoty to zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych. Średnie zadłużenie wzrosło w ostatnim roku i wynosi obecnie 26 tysięcy złotych dla najmniejszych film i 45 tysięcy złotych dla spółek handlowych. Jak mówi Emanuel Nowak, ekspert Narodowego Funduszu Gwarancyjnego, jest to efektem „inflacji i wojny za naszą wschodnią granicą”. I dalej „Przedsiębiorca, który nie ma pieniędzy na regulowanie swoich zobowiązań, nie opłaca ich w terminie w stosunku do swoich kontrahentów. W efekcie ci również zaczynają mieć problemy z płynnością finansową. To zjawisko jest niebezpieczne dla całej gospodarki”. W związku z tymi niepokojącymi faktami aktualne pozostaje pytanie, gdzie szukać rzetelnych płatników do realizacji dochodowych zleceń?

Jak poszukiwać rzetelnych płatników zleceń?

Głównym problemem w zakresie poszukiwania rzetelnych płatników zleceń wcale nie jest brak dostępu do informacji. Wiele z nich możemy namierzyć nawet z poziomu komputera. Znając NIP lub PESEL można zasięgnąć porady wywiadowni gospodarczych czy centralnych baz, które identyfikują nierzetelne podmioty. Dobrym pomysłem jest także przejrzenie internetu w poszukiwaniu opinii o danej jednostce. W przypadku większego zadłużenia, praktycznie zawsze natkniemy się na jakieś niepokojące wpisy. Minimalizowanie ryzyka nieterminowej płatności utrudnia też czas. Nagromadzenie zadań do wykonania nie pozwala dokładnie prześledzić historii każdego kontrahenta. Stąd właśnie bierze się rosnące zadłużenie i problemy z płynnością wielu firm realizujących zlecenia.

Ogłoszenia przetargowe – klient publiczny praktycznie zawsze jest rzetelnym płatnikiem

Jeśli chcemy mieć pewność, że kontrahent zapłaci w terminie, powinniśmy składać oferty na przetargi. Podmioty publiczne są zobligowane wieloma przepisami do terminowego regulowania płatności. Dodatkowo większość inwestycji tego sektora wiąże się z przyznanymi dotacjami – ewentualne opóźnienia mogą skutkować nałożeniem kar. Warto tez pamiętać, że przystępując do postępowania mają one zagwarantowane środki finansowe w budżecie.

Ogłoszenia przetargowe – dlaczego terminowe płatności są tak ważne?

Terminowe płatności to duży komfort dla przedsiębiorstwa. Dzięki nim może ono:

  • Planować kolejne zlecenia – czy to związane z obsługą firm, osób fizycznych czy poprzez przetargi.
  • Regulować należności względem podwykonawców i dostawców.
  • Zwiększać obrót.
  • Dokonywać inwestycji infrastrukturalnych i niematerialnych.

Pusta kasa skutkuje z kolei wieloma problemami, które w dłuższej perspektywie mogą przełożyć się na niewypłacalność i likwidację biznesu. Właśnie dlatego tak ważny jest skuteczny dobór partnerów biznesowych.

Ogłoszenia przetargowe – gdzie ich szukać?

Przetargi to optymalne rozwiązanie na trudny okres recesji gospodarczej. Stanowią stabilne źródło nowych postępowań, pozwalają samemu dyktować cenę, wynagrodzenie jest płacone na czas, są też organizowane w całej Polsce, dzięki czemu z łatwością można zdobyć nowe rynki i klientów. Takich korzyści nie zapewnia żadna inna forma pozyskiwania klientów. Z tego powodu warto już dziś skorzystać z bazy przetargów oferent.com.pl. Platforma zbiera i agreguje wszystkie aktualnie prowadzone przetargi, zlecenia osób fizycznych i firm publikowane w serwisach branżowych oraz licytacje komornicze. Każdy rekord przypisany jest do konkretnych filtrów, dlatego w prosty sposób można ograniczyć pole wyboru do interesujących nas procedur, lokalizacji czy jednostek. Oferent.com.pl proponuje darmowy okres próbny, podczas którego klienci dostają także dostęp do funkcji wyników przetargów, bazy podwykonawców i raportowania.


tekst i fot. mat. partnera