Gimnazjum nr 2 – Dzień Nauczyciela

W Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie, jak w każdej szkole w całej Polsce z okazji Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanym „Dniem Nauczyciela”, odbyła się Akademia poświęcona swoim nauczycielom i administracji szkolnej, ale ta była jednocześnie połączona z promocją książki p. Jana Kalisza pt. „Jan Szlonzak 1907 – 1991”.

Reklamy

Oczywiście na akademię został zaproszony autor książki oraz 81 – letni brat bohatera książki p. Tadeusz Szlonzak, również zasłużony nauczyciel i kierownik szkoły.

Jan Szlonzak żył w czasach tragicznych i przełomowych dla naszego narodu, urodził się w niewoli w 1907 r. Przeżył I Wojnę Światową jako dziecko, uczył się i już pracował w okresie międzywojennym, cudem przeżył II Wojnę Światową. Pełen zapału uczył i wychowywał kolejne pokolenia w niełatwej powojennej rzeczywistości. Na różnych konferencjach często powiadał „Zanim sięgniemy po obce wzory, sięgajmy najpierw do skarbnicy narodowej”.

W 1959 r. Jan Szlonzak był kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie. Jak w całym kraju, otrzymał polecenie usunięcia z klas symboli religijnych. Z takim zarządzeniem p. Jan Szlonzak pogodzić się nie mógł, polecenia nie wykonał, za co został zdjęty, – ale on sam ze stanowiska. Sprawa stała się głośna w mieście i powiecie, niestety Jan Szlonzak tę sytuację przeżył głęboko, zapadł na zdrowiu. Coś się w nim załamało, pękło. Kiedy zmarł, w pogrzebie uczestniczył niemal cały Hrubieszów. Był to hołd złożony człowiekowi nieprzeciętnemu, bohaterowi.

Wracając do apelu – oczywiście były życzenia od dyrektora szkoły p. Artura Dąbrowskiego, przewodniczącej Rady Rodziców p. Anny Naja. Była też jedna nagroda nauczycielska od Burmistrza Miasta i kilka od Dyrektora Szkoły.

W głównej części apelu wystąpili nasi uczniowie – aktorzy, którzy w oparciu o scenariusz opracowany przez p. Beatę Caboń i p. Annę Witolską dali świetne, wielce pouczające uczniów i nauczycieli przedstawienie. Aktorami byli: Agnieszka Szwanc z 3 b, Michał Kubiak z 3 a, Krystian Winogrodzki z 3 b, Arkadiusz Krawczyk z 1 c, Adam Ciesielczuk z 2 a, Mateusz Sołtysiak z 3 a, Anna Matuszyńska z 2 b, Anna Dętka z 3 b i Angelika Kołodziej z 1 a.

Na tym apelu oczywiście nie mogło zabraknąć naszego świetnego zespołu rockowego „Rytm”, występującego w składzie: Marcin Mróz (nauczyciel) – śpiew i gitara akustyczna, Michał Kubiak – perkusja i śpiew, Tomasz Ciesielczyk – gitara basowa, Artur Prażak – klawisze i Mateusz Sołtysiak – grający solówki na gitarze prowadzącej.

Na koniec swoich występów aktorzy i muzycy otrzymali gromkie brawa, nauczyciele i goście honorowi piękne kwiaty i tak ciekawy apel dobiegł końca.

Opracował – mak