Gimnazjum nr 2 z wizytą w Jednostce Wojskowej

Hrubieszów

Reklamy

W piątek 12 marca 2010 roku uczniowie klas III z Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie wybrali się z wizytą do 2 Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie, w którym tego dnia zorganizowano dzień otwarty.

***

Młodzież miała okazję nie tylko łyknąć nieco historii, ale także obejrzeć, dotknąć a nawet wypróbować sprzęt wojskowy na co dzień przez żołnierzy naszego pułku używany. Największą furorę wzbudziły quady, którymi każdy miał ochotę się przejechać jako pasażer, ale jak to bywa, nie każdemu było dane. W sumie było bardzo miło, za co młodzież Gimnazjum serdecznie dziękujeDowództwu Pułku oraz Sekcji Wychowawczej. Kto wie może niektórzy zwiedzający podjęli decyzje, że …

Ze strony internetowej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, został powołany decyzją szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 25 maja 1994 roku. Powstał na bazie 8. Ośrodka Materiałowego w Hrubieszowie. Jednostka obecnie podlega Dowództwu Wojsk Lądowych. Pułk składa się z 5 kompanii bojowych: cztery to kompanie rozpoznawcze, jedna z BWR- ami (8 szt.) i BRDM- ami, dwie z BRDM- ami i wozami dowodzenia R-5, czwarta kompania – kompania specjalna wyposażona jest w samochody osobowo-terenowe. Piąta kompania to pododdział radioelektroniczny, przeznaczony do prowadzenia namierzania i zakłóceń radiowych oraz rozpoznania radioelektronicznego. Oprócz tych pięciu kompanii w skład pułku wchodzi również pluton rozpoznania skażeń, a z pododdziałów logistycznych: kompania remontowa, zaopatrzenia i medyczna.

8 czerwca 1996 r. podczas uroczystości w Hrubieszowie 2 Pułk Rozpoznawczy otrzymał sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Hrubieszowskiej i jako patrona jednostki mjr Henryka Dobrzańskiego „HUBALA”. Przejął on tradycje drugich pułków strzelców konnych. Odznaka hrubieszowskich strzelców konnych znalazła się na sztandarze 2 pułku rozpoznawczego.

***

Opracował – mak
Foto: Gimnazjum nr 2

Zdjęcia »