Ta smutna rocznica skojarzyła się nam z uroczystym otwarciem Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana du Chateau dnia 17 lutego bieżącego roku.
Centrum utworzono po rewitalizacji budynku „Syndykatu Rolnego” powstałego w 1914 roku i rozbudowanego do obecnej postaci w roku 1920 (prawa oficyna dołączona do frontonu budynku). W latach 1934-36 mieszkał tu mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, kwatermistrz 2 Pułku Strzelców Konnych.
Po wojnie była to siedziba Państwowego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Hrubieszowie, Banku Polskiego i Dom Towarowy. Od 1995 r. budynek (dzięki staraniom i funduszom Profesora) stanowił własność Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny du Chateau w Hrubieszowie.
Fundacja, aktem notarialnym, Repetytorium A nr 8028/2017 z dnia 29 września 2017 roku przekazała go jako darowiznę na rzecz Gminy Miejskiej Hrubieszów (z zachowaniem miejsca swego funkcjonowania), nie będąc w stanie zapewnić jego utrzymania, jako obiektu zabytkowego z własnych, ograniczonych funduszy (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmawiało trzykrotnie – w ciągu 5-ciu lat kolejnym Zarządom Fundacji wsparcia finansowego).
W trakcie rozmów kuluarowych z okazji uroczystego otwarcia budynku okazało się, jak niewiele osób zna osiągnięcia i postać prof. Stefana du Chateau – Honorowego Obywatela Hrubieszowa od 1988 roku, założyciela naszej Fundacji, którego 115 rocznica urodzin przypada dnia 30 sierpnia 2023 roku oraz znaczenie środowiskowe jego i jego rodziny dla Hrubieszowa.
Zapraszamy zatem na wystawę „Du Chateau” w naszym hrubieszowskim Muzeum (trwa od 1 marca do 30 czerwca br.), a wspomnieniu pośmiertnemu Profesora poświęcamy nw. wiersz p. Wiery Kucharskiej (ze zbioru „Nuta z tej ziemi”):
Ślady wielkości prof. Du Chateau
Twoim śladem
rozpaliłam głębię
swojej duszy
przenikam wielkość
ludzkiego rozumu
który z tajników
mroku budzi
światło
Jesteś świata
światłem
Krzepi się rwąca rzeka
architektonicznych
doznań
i jak Leonid
rozpryskują się Twoje
myśli
– Florydo –
– Bostonie –
– Karolino –
Komu dzisiaj triumfu
brama ?
Komu?
(W.K. 1999)
Zarząd Fundacji zaprasza zarazem (po wcześniejszym uzgodnieniu) do spotkań w swojej odnowionej siedzibie oraz oferuje przeprowadzenie u zamawiającego prelekcji „Znany i nieznany Profesor du Chateau”. (kontakt – dr inż. Marek Blim: 603 389 007).
info: Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny du Chateau w Hrubieszowie, fot. lubiehrubie