24 lipca 2024

Hrubieszów: Klub Seniora łamie stereotypy

„U seniorów z PCK wszystko zawsze pięknie gra!” – takie hasło przyświeca uczestnikom zajęć w Klubie Seniora CZAS, który Lubelski Oddział PCK prowadzi od lutego w Hrubieszowie. Hasło, które wymyślił pan Janusz, jeden z seniorów, świetnie oddaje co się dzieje w Klubie. Bo w CZASie rzeczywiście wszystko pięknie gra.

Reklamy

 

W CZASie dużo mówi się o zdrowym odżywianiu, świadomej konsumpcji, odpowiedzialnym stylu życia, mądrym gospodarowaniu odpadami, recyklingu i ekologii.

To są bardzo aktualne tematy, a my mamy dobrych prowadzących, dzięki czemu czujemy, że jesteśmy na bieżąco ze światowymi trendami. Dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, dzięki którym możemy zdrowiej żyć. – mówi pani Teresa.

Reklamy

W Klubie CZAS odbywają się między innymi regularne spotkania z panią dietetyk, która indywidualnie analizuje skład ciała każdego uczestnika i doradza zmiany w diecie.

A ponieważ nie samym chlebem żyje człowiek, CZAS oferuje też rozwój fizyczny i intelektualny. Pod okiem wykwalifikowanej pani psycholog seniorzy uczą się uważności i radzenia sobie ze stresem. Dowiadują się, jak zmieniają się zasady zachowania i kultury osobistej. Poznają historię regionalną na spotkaniach z regionalistą. Regularnie uprawiają nordic walking. Mogą skorzystać z porad prawnika. A czasem po prostu miło spędzają czas, integrują się, rozmawiają, grają w gry. Zawsze czeka tu na nas ciastko i pyszna kawa. Chyba, że ktoś woli herbatę, to może być herbata – mówi pani Albina.

Reklamy

Seniorzy znajdą w CZASie także przestrzeń na realizację swoich pomysłów. Na majowy Piknik Seniora przygotowaliśmy własne stoisko, na którym wspólnie z innymi seniorami tworzyliśmy sentymentalną mapę Hrubieszowa. Rysowaliśmy, wspominaliśmy i świetnie się przy tym bawiliśmy – mówi pani Małgorzata, seniorka uczestnicząca w zajęciach Klubu. – Tak właśnie jest w CZASie: kreatywnie i nietuzinkowo. Co chwila mamy nowe wyzwania, nie można się nudzić – śmieje się pani Małgorzata, i dodaje – ostatnio wspólnie świętowaliśmy Światowy Dzień Savoir-vivre’u i z tej okazji… graliśmy w bingo w restauracji! Dzieje się.

To, co dzieje się w CZASie, łamie stereotyp biernego i niezadowolonego z życia seniora. Klub Seniora CZAS jest miejscem, w którym można aktywnie i pożytecznie spędzać czas, uczyć się i rozwijać. Wielu aktywnych zawodowo i społecznie ludzi po przejściu na emeryturę nie chce zwalniać i zmieniać trybu życia. Inni chcą wykorzystać wolny czas na nowe i rozwijające zajęcia. Z drugiej strony doświadczenie starszych mieszkańców może stanowić ważny element rozwoju społecznego miasta. Seniorzy to ważna część naszego kapitału ludzkiego z niedocenionym potencjałem, który w CZASie można ambitnie wykorzystać. Bo – jak to pięknie ujął niezastąpiony pan Janusz – Gdy seniorem chciałbyś zostać, tym zadaniom trzeba sprostać!.

Klub Seniora CZAS zaprasza wszystkich seniorów codziennie w godzinach 8.00 – 16.00, w budynku HDK (wejście z boku od strony muzeum). Centra Zainteresowań Ambitnych Seniorów to projekt realizowany przez Lubelski Oddział Okręgowy PCK w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

tekst i fot.: Dorota Stronkowska, animator Klubu Seniora CZAS w Hrubieszowie