14 kwietnia 2024

Hrubieszów: Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy „metodą na wnuczka”

Dzisiaj na terenie naszego województwa doszło do kilku prób wyłudzeń pieniędzy metodą na wnuczka. Oszuści dzwonili do starszych osób na terenie powiatu chełmskiego i hrubieszowskiego. Podawali się za członków rodziny i twierdzili, że brali udział w wypadku komunikacyjnym.

 

Dziś rano oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od osób „metodą na wnuczka” na terenie powiatu chełmskiego oraz hrubieszowskiego. Policjanci potwierdzili już 15 takich prób. Na obecną chwilę nie mamy informacji o tym aby ktoś z mieszkańców stracił pieniądze.  Funkcjonariusze  poszukują oszustów i po raz kolejny apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

Metoda działania sprawców jest niezmienna. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację czy zakup samochodu. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym.

Czasami przestępcy podając się za funkcjonariuszy. Pamiętajmy o tym, że policjanci nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.


Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

 

 

źródło: KWP Lublin