29 maja 2024

Hrubieszów: Miejska biblioteka funkcjonuje już w nowym budynku

Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau zachwyca swoją funkcjonalnością i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz doskonałą lokalizacją. Dawny budynek Syndykatu Rolniczego stał się obecnie najnowocześniejszą instytucją w Hrubieszowie, a tłumy mieszkańców na jego otwarciu tylko potwierdziły, jak bardzo potrzebna była ta inwestycja.

Uroczyste otwarcie odbyło się 17 lutego 2023 r. Na zaproszenie organizatorów licznie odpowiedzieli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, duchowieństwo, dyrektorzy placówek oświatowych, instytucji kultury z całego województwa, rodzina i bliscy Państwa Du Chateau, wykonawcy, projektanci, media a przede wszystkim mieszkańcy, którzy z niecierpliwością czekali na to piątkowe popołudnie.

„Z dumą mogę powiedzieć, że Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa od dzisiaj oficjalnie rozpoczyna swoją działalność, a sam pomysł, żeby z pomocą środków unijnych przywrócić miejscu dawny blask, narodził się w 2017 roku – podkreśliła w przemówieniu Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska. – W myśl słów poety Charlesa Montgomery, że „Miasto to jest coś, czego nie jesteśmy w stanie stworzyć w pojedynkę”, pokazujemy jak wiele można zrobić łącząc wspólne siły. Dlatego jestem niezmiernie dumna, że wspólnie z mieszkańcami miasta mogłam uroczyście przecinać wstęgę. Z tego miejsca składam serdeczne podziękowania i gratulacje za zaangażowanie i trud, który został włożony na każdym etapie inwestycji.”

Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście, m.in.:

  • w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina – Ryszard Madziar Szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów,
  • Poseł Krzysztof Grabczuk,
  • w imieniu Posła Tomasza Zielińskiego – Anna Naja Przewodnicząca Rady Miejskiej w Hrubieszowie,
  • w imieniu Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki – Monika Zawiślak Dyrektor Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie,
  • w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego – Bartłomiej Bałaban Członek Zarządu Województwa Lubelskiego,
  • Izabela Du Château reprezentująca rodzinę Stefana Du Château,
  • Tadeusz Sławecki Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa mieści Miejską Bibliotekę Publiczną z doskonale wyposażoną wypożyczalnią dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnią prasy, świetnie zaopatrzonym działem multimediów, pracownią dla twórców, a także wielofunkcyjną salą konferencyjną. Powstała tutaj przyjazna przestrzeń spotkań młodych liderów, organizacji pozarządowych, miejsce edukacyjno-rozwojowe dla dzieci i rodziców.
Oprócz biblioteki nadal swoją siedzibę ma Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko—Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau, ponadto w budynku będzie funkcjonował Punkt Informacji Turystycznej, Hrubieszowskie Centrum Wolontariatu, Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego i Klubu Seniora.

Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa stało się miejscem, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie, gdzie będzie można się dzielić swoją wiedzą doświadczeniem, pracować nad nowymi projektami, zrelaksować się i odpocząć w jednym z wielu dostosowanych do tego miejsc.

Wokół budynku została wykonana droga dojazdowa, oświetlenie, a także plac zabaw i ogródek letni. Budynek w pełni dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych i ze specjalnymi potrzebami.

Krótko o historii. Budynek powstał w 1920 roku, zbudowany został w stylu końcowej fazy secesji, to tutaj przez dwa lata mieszkał mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, kwatermistrz 2. Pułku Strzelców Konnych. Po wojnie budynek użytkowany przez Związek Gminnych Spółdzielni. Od 1995 roku był własnością Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Krystyny i Stefana du Chateau, którzy w 2017 roku nieodpłatnie przekazali budynek na własność Gminie Miejskiej Hrubieszów.

Projekt pn. „Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa szansą na ożywienie społeczno-gospodarcze w obszarze rewitalizacji”, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura Społeczna Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 18 mln złotych.

Godziny otwarcia Biblioteki:

Poniedziałek 8:30 – 16:00

Wtorek 10:30 – 18:00

Środa 8:30 – 16:00

Czwartek 10:30 – 18:00

Piątek 10:00 – 16:00

Sobota 9:00 – 13:00

Zapraszamy Państwa serdecznie.

­

Link do galerii:

https://miasto.hrubieszow.pl/content/wielkie-otwarcie


Artykuł płatny – tekst i fot. mat. partnera / UM Hrubieszów


Zobacz też:

Hrubieszów: Trwa rywalizacja międzyszkolna! [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Trwa rywalizacja międzyszkolna! [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →