22 grudnia 2024

Hrubieszów: Policjanci apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne!

Hrubieszowscy policjanci przestrzegają przed wchodzeniem na lód. Minusowe temperatury powietrza sprawiają, że zamarznięty lód może być cienki i kruchy. Apelujemy aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, ponieważ stwarza to śmiertelne zagrożenie!

Reklamy

Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, czasem pod warstwą śniegu nie widać przerębli.Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!. Ponadto woda jest bardzo zimna co powoduje szybkie wyczerpanie i wychłodzenie organizmu.

– Apelujemy do rodziców aby kontrolowali gdzie bawią się ich dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu – apeluje aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak z hrubieszowskiej Policji.

Reklamy

Czytaj: Potrzebna krew dla żony żołnierza hrubieszowskiego pułku!

Co robić gdy zarwie się pod Tobą lód?

Reklamy

– Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

– W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

– W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe (telefon 112).

– Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko, gdyż dochodzi do wyziębienia organizmu.

– Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

– Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

– Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

– Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

– Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

Pamiętajmy, że lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca!!! Nie zapominajmy, że pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają bardzo zdradliwe. Apelujemy o rozwagę i niewchodzenie na zamrznięte jeziora, kanały, rzechi oraz stawy – podkreśla aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak.

Zobacz też:

Wynagrodzenie starosty hrubieszowskiego

Zerknij na Instagram →


źródło i fot. KPP w Hrubieszowie / aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak