Hrubieszów: Profesor przy sztaludze – mieszkańcy wybrali koncepcję pomnika Wiktora Zina

By uczcić prof. Wiktora Zina na hrubieszowskim Rynku stanie jego postać przy sztaludze. Taką koncepcję wybrali mieszkańcy miasta, którzy wzięli udział w konsultacjach, organizowanych przez Urząd Miasta.

Reklamy

 

Do wyboru były dwie koncepcje. Pierwszą był pomnik w formie ławeczki z siedzącą postacią prof. Zina, do której można się dosiąść i wykonać pamiątkową fotografię. Druga koncepcja zakładała ustawienie wolno stojącej postaci ukazującej profesora przy sztaludze, w charakterystycznej dla siebie pozie z węglem w dłoni. Spośród ponad 40 opinii większość była za drugim wariantem i to ta koncepcja zostanie zrealizowana przez władze miasta.

Zainteresowanie udziałem w konsultacjach nie było duże. Kilkanaście złożonych formularzy nie spełniło wymogów formalnych, natomiast spośród ważnych głosów 17 wskazywało na postać prof. Zina przy sztaludze, a 14 – na ławeczce. Zwolennicy wybranego wariantu przekonywali, że właśnie tak kojarzy im się postać profesora, takim go zapamiętano, sztaluga była jego warsztatem pracy, a ponadto w mieście nie ma żadnej rzeźby. Osoby, które opowiedziały się za postacią prof. Zina na ławeczce sugerowały, że taki sposób upamiętnienia jest bardziej funkcjonalny i ciekawszy, a także ładnie komponuje się z otoczeniem.

Wybrana przez mieszkańców koncepcja wolno stojącej postaci przy sztaludze jeszcze w tym roku ma być odlana w gipsie, a w przyszłym roku w ostatecznej formie z brązu. Autorzy pomysłu mają nadzieję, że wszystkie plany uda się zrealizować przed kolejną rocznicą śmierci prof. Wiktora Zina, która przypada 17 maja.

 

źródło: ias24.eu

fot. arch. UM w Hrubieszowie