Jak opisać swoje zainteresowania w CV?

Ciekawy opis zainteresowań zamieszczony w CV może przyciągać uwagę rekrutera. Przedstawiając swoje hobby w sposób zwięzły, precyzyjny, a zarazem zajmujący zwiększamy swoje szanse na zdobycie stanowiska, o jakie się ubiegamy. Jak opisać zainteresowania, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i zostać zapamiętanym?

Reklamy

 

Unikaj ogólnych informacji i zachowaj zwięzłą formę

Pisząc w dokumentach aplikacyjnych na temat swoich zainteresowań, formułuj treściwe i krótkie komunikaty. Pamiętaj, że sekcja „zainteresowań” nie powinna zajmować zbyt wiele miejsca na stronie – lepiej przeznacz wolną przestrzeń na dokładną i przekonującą prezentację doświadczenia zawodowego i posiadanych umiejętności. Ogranicz się do dwóch albo trzech hobby. Przekazuj przy tym konkretne treści, zawężając dziedzinę swoich zainteresowań. Przykładowo, zamiast „podróże”, napisz „kultura krajów skandynawskich”.


W CV zawieraj wyłącznie prawdziwe i aktualne informacje

Zarówno prawdziwość jak i aktualność treści zamieszczonych w dokumentach aplikacyjnych mogą zostać zweryfikowane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wszelkie próby oszustwa, ubarwiania rzeczywistości i usilnego podkreślania swojej oryginalności prędzej czy później wyjdą na jaw. Często demaskują je bardziej pogłębione pytania wymagające specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny. Dlatego w CV pisz raczej o tym, co naprawdę Cię pasjonuje i o czym potrafisz zajmująco opowiadać. Szczerość połączona z zaangażowaniem w samorozwój, z pewnością wzbudzą zaufanie rekruterów i przekonają ich o tym, że będziesz dla nich cennym pracownikiem.


Dopasuj opis hobby do konkretnego ogłoszenia

Jeśli Twoje zainteresowania w jakikolwiek sposób łączą się ze specyfiką stanowiska, na jakie aplikujesz, koniecznie zamieść je w swoim CV. Hobby związane z konkretną branżą albo obowiązkami uwzględnionymi w ogłoszeniu dopełniają Twój wizerunek prezentowany w dokumentach aplikacyjnych i dodatkowo świadczą na Twoją korzyść. Co więcej, stanowią dla rekrutera  jasny komunikat: praca w tej branży jest moją pasją. Zainteresowania opisane w CV mogą eksponować też cechy szczególnie pożądane przez pracodawców. Pasjonaci sportów zespołowych wydają się być osobami doskonale radzącymi sobie z pracą w grupie i lubiącymi współzawodnictwo. Miłośników gotowania postrzega się jako ludzi kreatywnych i nie bojących się podejmowania ryzyka. Zawierając w CV informacje na temat hobby zastanów się, czy załączony opis wzmacnia wrażenie, jakie pragniesz wywrzeć na potencjalnym pracodawcy.


Czego nie opisywać w CV

Informując rekrutera o swoich zainteresowaniach, nie wzbudzaj jego niepokoju i nie przekraczaj granic dobrego smaku. Unikaj poruszania kontrowersyjnych kwestii, takich jak hazard, łowiectwo, seks, polityka albo religia. Podobne zainteresowania mogą być wówczas pretekstem do odrzucenia kandydatury, dlatego że zbyt otwarcie angażują osobiste poglądy.

Umiejętnie opisane zainteresowania pomagają zbudować spójny profil kandydata na dane stanowisko. Sekcja zainteresowań dopełnia bowiem obrazu wyłaniającego się z lektury pozostałych fragmentów dokumentu aplikacyjnego. Warto zatem zamieszczać w CV prawdziwe informacje na temat naszych hobby, zachęcając rekruterów do nawiązania z nami kontaktu.

Poszukujesz zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w Poznaniu!

 

fot. mat. sponsora