Hrubieszów: Projektowali i szyli

W 1990 roku powstało 4-letnie Technikum Odzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej. Zmieniła się też nazwa szkoły – Zespół Szkół Odzieżowych.

Reklamy

W skład zespołu wchodziły trzy szkoły: Zasadnicza Szkoła Odzieżowa i Wielozawodowa, Technikum Odzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej i Technikum Odzieżowe dla Dorosłych. W czerwcu 1997 roku Zespół Szkół Odzieżowych, którego dyrektorem była Pani Lucyna Piątkowska, obchodził jubileusz 70-lecia istnienia szkoły.

Technik technologii odzieży i krawiec to dwa zawody, które kilkanaście lat temu cieszyły się popularnością. W ramach egzaminów zawodowych i przygotowywania prac dyplomowych uczniowie projektowali odzież, szyli różnorodne stroje, sporządzali różnorodne katalogi związane z konfekcją odzieżową. Prace powstawały pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych między innymi Pań: Anny Jańczuk, Henryki Zdziebłowskiej, Reginy Stipury, Ewy Szeweńko i Joanny Wawrzaszek.

„W zawodach związanych z krawiectwem liczyła się cierpliwość, dokładność, pracowitość, a nasi uczniowie te cechy posiadali. Świadczyliśmy usługi krawieckie z materiałów własnych i powierzonych. Była to ciężka, ale satysfakcjonująca praca, bo efekty cieszyły oko. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w turniejach związanych z branżą odzieżową, między innymi w Zwierzyńcu czy Płocku, braliśmy udział w regionalnych pokazach mody” – zgodnie twierdzą Panie – Ewa Szeweńko i Joanna Wawrzaszek.

Poniżej kilkanaście wybranych projektów, wykonanych przez uczniów. Ciekawe, czym dzisiaj zajmują się ich autorzy…


Zebrał: Daniel Buchowiecki

fot. ZS nr 1