5 marca 2024

Hrubieszów: Przed nami rekordowy festiwal wojskowy

Co rok to rekord. W tegorocznym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego w Hrubieszowie zapowiedziało udział 81 podmiotów wykonawczych, co jeszcze nie zdarzyło się w 22-letniej historii tej imprezy. Przesłuchania rozpoczną się w czwartek 16 listopada, a wśród gwiazd będą „Wanda i Banda” oraz „Bednarek Band”.

Reklamy

 

W porównaniu z poprzednią edycją liczba uczestników zwiększyła się prawie o 20, a na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprezentuje się prawie 300 artystów z różnych stron Polski. Będą to soliści oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, które przyjęły zaproszenie 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, jednego z głównych organizatorów festiwalu.

W związku z dużą liczbą uczestników pierwsze próby techniczne wykonawców rozpoczną się już w czwartkowe popołudnie o 15.00, trzy godziny później odbędzie się pierwszy koncert konkursowy, a kolejne są planowane na piątek i sobotę. Także w sobotę 18 listopada o 17.00 rozpocznie się koncert inauguracyjny, w którym wystąpią Chór Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, zespół „Lechici” z hrubieszowskimi solistami opery oraz laureaci ubiegłorocznego festiwalu.

Reklamy

W niedzielny poranek, zgodnie z tradycją, uczestnicy imprezy wezmą udział w mszy świętej w kościele garnizonowym, a po południu o 16.00 rozpocznie się koncert galowy, na którym swój werdykt ogłosi Rada Artystyczna Festiwalu. W tym roku wykonawców będą oceniać: Alicja Saturska z Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Wanda Kwietniewska z zespołu „Wanda i Banda”, były członek m.in. Budki Suflera Mieczysław Jurecki, były dyrektor Wojskowego Zespołu Reprezentacyjnego, związany z hrubieszowskim festiwalem od początku – pułkownik rezerwy Bogusław Hilla, jeden z pomysłodawców imprezy ksiądz prałat podpułkownik Andrzej Puzon, Jolanta Wojtaś-Zapora z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Hrubieszowski festiwal to nie tylko przesłuchania konkursowe, ale również koncerty gwiazd. W tym roku w sobotę 18 listopada o 19.30 wystąpi „Wanda i Banda”, a dzień później o tej samej porze, na zakończenie festiwalu – „Bednarek Band”. Koncerty konkursowe są otwarte dla publiczności, natomiast na występy gwiazd trzeba mieć bilet. 

 

źródło: ias24.eu