Hrubieszów: Radni o OZE i innych inwestycjach. Pieniądze na remonty ulic

Projekt zakupu i montażu instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii w Hrubieszowie, współfinansowany z funduszy unijnych, nie jest zagrożony.

Reklamy

 

Kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła będą kosztować więcej niż pierwotnie zakładano, ale mieszkańcy nie będą dopłacać „wkładu własnego”, ponieważ różnicę pokryje miasto. Decyzja w tej sprawie została podjęta podczas sesji rady miejskiej w piątek 13 lipca.

– W przetargu na realizację inwestycji, podzielonej na dwa zadania, otrzymaliśmy tylko po jednej ofercie, które przewyższały wartość kosztorysową łącznie o ponad 1 milion złotych. By zakończyć postępowanie była potrzebna zgoda radnych na zwiększenie środków, dzięki której do końca lipca chcemy podpisać umowę i przystąpić do wykonania robót – tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając.

Reklamy

Ostatecznie realizacja inwestycji będzie kosztować ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych, z czego do 85 procent kosztów netto miasto otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Pieniądze te będą przeznaczone na zakup i montaż 253 instalacji, w tym 117 solarów i 136 paneli fotowoltaicznych z pompami ciepła. Wszystkie mają być zainstalowane do końca listopada tego roku.

Podobne decyzje radni podjęli w sprawie modernizacji pięciu ulic w mieście, które mają status dróg powiatowych oraz budowy ul. Dębowej. Pierwsza inwestycja będzie realizowana wspólnie z Powiatem Hrubieszowskim, któremu miasto przekazało wcześniej 200 tysięcy złotych, ale realizacja robót będzie kosztować więcej, dlatego obydwa samorządy dołożą do niej po połowie. Ostatecznie miasto przekaże na ten cel ponad 250 tysięcy złotych, które będą wykorzystane na remont ulic: Ciesielczuka, Ludnej, Szewskiej, Grunwaldzkiej i Matejki. Droższa będzie także budowa ul. Dębowej w osiedlu „Zielone”. Na tę inwestycję rada miejska również zgodziła się przeznaczyć kilkanaście tysięcy złotych więcej niż pierwotnie planowała. Jej koszt to ponad 680 tysięcy złotych, a termin realizacji robót jest wyznaczony na połowę października.

Podczas piątkowej sesji radni zgodzili się także przekazać środki na realizację dwóch projektów realizowanych przez bibliotekę i dom kultury. Chodzi o inicjatywy pod nazwą – „Pełna pamięć twojego podwórka” Miejskiej Biblioteki Publicznej i „Poczekalnia międzypokoleniowa. Smaki mojego dzieciństwa” Hrubieszowskiego Domu Kultury. 

 

źródło: ias24.eu, UM Hrubieszów