W dniu 8 września 2023 roku, na terenie Koła Łowieckiego 45 Ponowa Hrubieszów, miała miejsce reintrodukcja kuropatwy w liczbie 200 sztuk.
Dosiedlenie dotyczyło obwodów 227 i 244. Obszary te bezpośrednio graniczą z miastem Hrubieszów i należą do nich m.in. takie sołectwa jak: Gródek, Czumów, Łotoszyny, Kozodawy, Wolica, Brodzica, Alojzów, Gozdów.
Dzięki reintrodukcji myśliwi starają się zapobiec całkowitemu wymarciu tego gatunku na naszym terenie.
Reintrodukcja to nic innego, jak ponowne wprowadzenie na stary obszar bytowania gatunków, które z jakichś przyczyn wyginęły lub którego dotychczasowe próby wprowadzenia nie powiodły się. Czynności te przeprowadza się także w przypadku gatunków zwierząt, których liczebność na wybranym terenie znacznie spadła i jest niewielka, przez co grozi im wyginięcie.
Przeprowadzenie reintrodukcji kuropatwy zakończonej sukcesem jest poważnym przedsięwzięciem. Proces ten jest długotrwały, wymaga dużych nakładów pracy i środków finansowych, a co gorsza – nie daje gwarancji powodzenia. Sam proces nie ogranicza się tylko do wprowadzenia zwierząt, ale też do przygotowania łowiska, co za tym idzie – redukcji drapieżników.
Kuropatwa (Perdix perdix) jest gatunkiem coraz rzadziej spotykanym w naszej rodzimej przyrodzie. Główne przyczyny zmniejszenia się tego przedstawiciela kuraków w Polsce to mechanizacja i chemizacja rolnictwa, straty lęgów powodowane przez drapieżniki, jak również niekorzystne warunki pogodowe.
Zobacz też:
Hrubieszów: Drzewka do wycięcia…? [ZDJĘCIA]
info i fot. Koło Łowieckie 45 Ponowa Hrubieszów / SU