14 lipca 2024

Hrubieszów: Są pieniądze na OZE

Gmina Miejska Hrubieszów jest jednym z pierwszych samorządów, które podpisały umowy w sprawie dotacji na odnawialne źródła energii. W środę 21 grudnia Zarząd Województwa Lubelskiego zatwierdził listę projektów, które otrzymają dofinansowanie, a dzień później zaprosił przedstawicieli 6 samorządów, w tym burmistrza Hrubieszowa Tomasza Zająca, na podpisanie dokumentów.

Reklamy

 

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w Hrubieszowie zostanie zamontowanych około 250 instalacji. Są to po połowie – solary oraz panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody, natomiast instalacje fotowoltaiczne do produkcji prądu, wykorzystywanego w gospodarstwach domowych, w tym do zasilania pomp ciepła. 

– To jedna z największych inwestycji zaplanowanych przez hrubieszowski samorząd na przyszły rok. Wartość kosztorysowa projektu to 4 miliony 215 tysięcy złotych, z czego 3 miliony 210 tysięcy stanowi dotacja z Unii Europejskiej – mówi Tomasz Zając. 

Reklamy

W rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Hrubieszowa zapowiedział, że samorząd już rozpoczyna przygotowywanie przetargu na wykonanie robót, które są planowane na druga połowę przyszłego roku. 

W sumie samorząd wojewódzki podzielił 350 milionów złotych, które przyznał 108 wnioskodawcom. 

Reklamy


źródło: ias24.eu

fot. UM Hrubieszów