20 maja 2024

Hrubieszów: Starszy pan nie dał się oszukać na „wnuczka i policjanta”

Policjanci poszukują oszustów, którzy chcieli wyłudzić pieniądze od 73- letniego mieszkańca Hrubieszowa. Najpierw jeden z nich podał się za jego wnuczka, a potem kolejny – za funkcjonariusza Policji. Właściwa reakcja i trzeźwość umysłu starszego Pana nie pozwoliły dopiąć oszustom swojego celu.

 

Jak wynika z ustaleń policji, przed kilkoma dniami do 73-letniego hrubieszowianina zadzwonił najpierw „fałszywy wnuczek”.  Kolejny telefon starszy pan odebrał od rzekomego funkcjonariusza Policji. Rozmówca przekonywał, że właśnie namierzył oszusta, który przed chwilą dzwonił. Fałszywy policjant poprosił mężczyznę, by wziął udział w zasadzce.  Poradził, by wybrał pieniądze z banku i  umówił się z rzekomym wnuczkiem. Efektem miałoby być jego zatrzymanie w momencie przekazywania gotówki.

73-latek udał się już do pobliskiego banku w celu wybrania pieniędzy. Na szczęście, niemalże w ostatniej chwili, postanowił upewnić się co do prawdziwości policyjnych działań. Mieszkaniec Hrubieszowa zadzwonił na Policję, gdzie dowiedział się, że nikt z Policji nie kontaktował się z nim i że ktoś zwyczajnie próbował go oszukać. 

Pomimo, że policjanci zatrzymują kolejnych fałszywych policjantów, wnuczków, hydraulików, administratorów osiedli itp., to wciąż pojawiają się kolejni oszuści, którzy wykorzystują naiwność i gościnność osób starszych.

Policja po raz kolejny apeluje do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści stosują różne metody, aby nas okraść. Zanim wpuścimy kogoś do naszego mieszkania sprawdźmy czy jest tym, za kogo się podaje. Zadzwońmy do instytucji, na którą się powołuje przypadkowy gość i zapytajmy czy faktycznie został do nas skierowany. Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

Często przestępcy podają się za funkcjonariuszy. Pamiętajmy o tym, że policjanci nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.źródło i fot. KPP Hrubieszów (EK)