Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie najlepiej znają życie i działalność „Hubala”. Tegoroczny konkurs wiedzy o majorze Henryku Dobrzańskim odbył się w piątek 30 maja, a jego zwycięzcy potwierdzili swój sukces sprzed roku.
Oprócz młodzieży z ZSM 3 w konkursie uczestniczyli jej rówieśnicy z Zespołu Szkół w Werbkowicach, Zespołu Szkół w Moniatyczach i Publicznej Szkoły Podstawowej w Honiatyczach.
Konkurs z udziałem uczniów klas IV – VI składał się z trzech części. W pierwszej drużyny rozwiązywały test składający się z 24 pytań. W drugiej uczestnicy prezentowali stroje i plakaty, ilustrujące epokę lub żołnierzy albo ciekawe osoby, związane z majorem Henrykiem Dobrzyńskim. Natomiast ostatnią część stanowiły prezentacje multimedialne, w których uczestnicy przedstawiali dowolną historię z życia bohaterskiego żołnierza i człowieka o niezłomnych zasadach, który część swojego życia spędził w Hrubieszowie.
Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że najlepiej wypadł zespół ZSM 3 w Hrubieszowie. W drużynie prowadzonej przez Irminę Spisacką, wystąpili Izabela Ciesielczuk, Paulina Kawka, Małgorzata Pitus, Aleksandra Słotwińska, Krzysztof Szczęk i Justyna Szlonzak.
Drugie miejsce zajął ZS Werbkowice, czyli Agnieszka Barczuk, Kamil Chwedczuk, Sebastian Misiarz, Joanna Mociak, Alicja Niźnikowska i Marika Drożdżak z opiekunką Czesławą Mociak. Na trzeciej pozycji konkurs zakończyła ekipa ZS w Moniatyczach, który reprezentowali Anita Frankiewicz, Patrycja Jastrzębska, Natalia Usowska, Justyna Tarłowska i Błażej Pałka (opiekun Aneta Dąbrowska). Poza podium uplasowała się drużyna PSP w Honiatyczach, w której składzie znaleźli się Aleksandra Kozyra, Natalia Gałka, Kornelia Dominik, Julia Drączkowska i Konrad Wołoszyn (opiekunki Jolanta Kawka i Małgorzata Krukowska).
Indywidualnie najlepszy był Krzysztof Szczęk z ZSM 3 w Hrubieszowie, drugie miejsce zajęła Anita Frankiewicz z PSP w Honiatyczach, trzecie Izabela Ciesielczuk z ZSM 3 w Hrubieszowie, czwarte Kamil Chwedczuk z ZS w Werbkowicach, a piąte Aleksandra Słotwińska z ZSM 3. Rywalizacja uczniów była niezwykle wyrównana, a różnice między laureatami minimalne. Tylko zwycięzca klasyfikacji miał dwupunktową przewagę nad zdobywcą drugiego miejsca, w pozostałych przypadkach była tylko 1-punktowa różnica.
Wiedzę uczniów o „Hubalu” oceniało jury w składzie: Wojciech Antoniuk ze Stowarzyszenia Edukacyjnego „Razem”, Joanna Błaszczak z Hrubieszowskiego Domu Kultury i Aleksandra Kopczyńska z hrubieszowskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.
Konkurs zorganizowali: Stowarzyszenie „Razem” i burmistrz Hrubieszowa przy współpracy Zespołu Szkół Miejskich nr 3.
Wyniki VI Konkursu Wiedzy o majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”
W dniu 30 maja 2014 roku w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie odbył się VI Konkurs Wiedzy o majorze Henryku Dobrzańskim „ Hubalu” zorganizowany przez Stowarzyszenie Edukacyjne „ RAZEM” i Burmistrza Miasta w Hrubieszowie i współorganizacji Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie.Nagrody ufundował Burmistrza Miasta Hrubieszowa w tym grawerki na puchary oraz Starosta Hrubieszowski nagrody rzeczowe, a puchary i dyplomy Stowarzyszenie Edukacyjne „ RAZEM”w Hrubieszowie.
W konkursie udział wzięło cztery drużyny, jedna reprezentująca ZSM nr 3 Hrubieszowie pod kierunkiem Pani Irminy Spisackiej, druga reprezentująca ZS w Werbkowicach pod kierunkiem pani Czesławy Mociak,trzecia reprezentująca ZS w Moniatyczach pod kierunkiem pani Anety Dąbrowskiej i czwarta reprezentująca Publiczną Szkołę Podstawową w Honiatyczach pod kierunkiem pani Jolanty Kawki i Małgorzaty Krukowskiej.
Konkurs składał się z dwóch etapów, gdzie najpierw trzeba było rozwiązać test składający się z 24 pytań, a następnie w II części w formie prezentacji stroju ilustrującego epokę i plakatu lub stroju przedstawiającego żołnierzy i partyzantów lub ciekawej osoby związanej z postacią mjr Henryka Dobrzańskiego„Hubala”.
W III części prezentacja multimedialna z narratorem w której należało przedstawić dowolną historię z życia majora Henryka Dobrzyńskiego „Hubala”.
Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą oraz pomysłowością w przedstawieniu bohaterskiego żołnierza, człowieka o niezłomnych zasadach i olimpijskiego sportowca, który część swojego życia spędził w Hrubieszowie.
I.ZSM nr 3 w Hrubieszowie: reprezentowali:
1.Ciesielczuk Izabela
2.Kawka Paulina
3.Pitus Małgorzata
4.Słotwińska Aleksandra
5.Szczęk Krzysztof
6.Szlonzak Justyna
II. Zespół Szkół w Moniatyczach reprezentowali:
1.Frankiewicz Anita
2.Jastrzębska Patrycja
3.Usowska Natalia
4.Tarłowska Justyna
5.Pałka Błażej
III.Publiczną Szkołę Podstawową im.Jana Pawła II w Honiatyczach reprezentowali:
1.Aleksandra Kozyra
2.Natalia Gałka
3.Kornelia Dominik
4.Julia Drączkowska
5.Konrad Wołoszyn
IV.Zespół Szkół w Werbkowicach reprezentowali:
1.Agnieszka Barczuk
2.Kamil Chwedczuk
3.Sebastian Misiarz
4.Joanna Mociak
5.Alicja Niźnikowska
6.Marika Drożdżak
I etap test:
ZSM nr 3 w Hrubieszowie reprezentowali:
1.Ciesielczuk Izabela- 18 pkt.
2.Kawka Paulina – 17 pkt.
3.Pitus Małgorzata – 16 pkt.
4.Słotwińska Aleksandra- 17 pkt.
5.Szczęk Krzysztof – 21 pkt.
Razem: 89 pkt.
Zespół Szkół w Moniatyczach reprezentowali:
1.Frankiewicz Anita – 19 pkt.
2.Jastrzębska Patrycja- 16 pkt.
3.Usowska Natalia – 13 pkt.
4.Tarłowska Justyna – 15 pkt.
5.Pałka Błażej – 13 pkt.
Razem: 76 pkt
Publiczną Szkołę Podstawową im.Jana Pawła II w Honiatyczach reprezentowali:
1.Aleksandra Kozyra – 12 pkt.
2.Natalia Gałka – 15 pkt.
3. Kacper Bajwol;uk – 9 pkt.
4. Julia Drączkowska – 16 pkt.
5.Konrad Wołoszyn – 12 pkt.
Razem: 64 pkt
Zespół Szkół w Werbkowicach reprezentowali:
1. Agnieszka Barczuk – 13 pkt.
2. Kamil Chwedczuk – 18 pkt.
3. Sebastian Misiarz – 17 pkt.
4. Joanna Mociak – 15 pkt.
5. Alicja Niźnikowska – 15 pkt.
Razem: 78 pkt.
II etap prezentacja stroju,plakatu i ciekawej osoby:
1.ZSM nr 3 w Hrubieszowie – 59 pkt.
2.ZS w Werbkowicach – 56 pkt.
3.ZSP w Moniatyczach – 57 pkt.
4.PSP w Honiatyczach – 54 pkt.
III etap prezentacja multimedialna:
1.ZSM nr 3 w Hrubieszowie- 49 pkt.
2.ZS w Werbkowicach – 50 pkt.
3.ZSP w Moniatyczach – 40 pkt.
4.PSP w Honiatyczach – 54 pkt.
W łącznej punktacji poszczególne drużyny zgromadziły następującą ilość punktów:
1.ZSM nr 3 w Hrubieszowie – 197 pkt. Imiejsce drużynowo.
2.ZS w Werbkowicach – 184 pkt. II miejsce drużynowo.
3.Zespół Szkół im.Jana Pawła II w Moniatyczach – 173 pkt.III miejsce drużynowo.
4.Publiczna Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II w Honiatyczach – 172 pkt. IVmiejsce drużynowo.
Indywidualnie miejsca premiowane zajęli:
1.Krzysztof Szczęk – 21 pkt ZSM nr 3 w Hrubieszowie.
2.Anita Frankiewicz – 19 pkt. PSP w Honiatyczach.
3.Izabela Ciesielczuk -18 pkt. ZSM nr 3 w Hrubieszowie.
4.Kamil Chwedczuk – 18 pkt. ZS w Werbkowicach
5.Aleksandra Słotwińska – 17 pkt ZSM nr 3 w Hrubieszowie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali w dniu 30.05.2014 roku o godz.12,00 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie pamiątkowe dyplomy za udział indywidualny i drużynowo oraz nagrody, upominki i puchary ufundowane przez Organizatorów.
Członkowie komisji:
1. Tomasz Wojciech Antoniuk (Stowarzyszenie Edukacyjne „RAZEM” w Hrubieszowie)-przewodniczący
2. Joanna Błaszczak (Hrubieszowski Dom Kultury) – członek
3. Aleksandra Kopczyńska (Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie) – członek
Organizatorzy składają podziękowania dla pani Danucie Krawczuk dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Hrubieszowie za udostępnienie sali korekcyjnej i przygotowanie słodkiego poczęstunku dla dzieci. Dzięki temu dzieci miały siły do wytężonej pracy umysłowej i mogły się zmagać z trudną wiedzą rozwiązując test i dokonując prezentacji.
Dziękujemy również wszystkim nauczycielom języka polskiego, historii i bibliotekarzom za przygotowanie drużyn, a dzieciom za wspaniałą wiedzy i przyjęcie zaproszenia do udziału w VI Konkursie Wiedzy o majorze Henryku Dobrzańskim „ Hubalu”o , którzy przybyli do nas z Moniatycz,Werbkowic,Honiatycz i gospodarzy z ZSM Nr 3 w Hrubieszowie.
Szósta edycja konkursu cechowała się dużym zainteresowaniem i wysokim poziomem wiedzy z oprawą artystyczną.
Na uwagę zasługuje pomysłowość i wyobraźnia w przedstawianiu postaci z majora H.Dobrzańskiego HUBALA i osób z nim związanych, zdolności aktorskie, staranne wykonania i podobieństwo kostiumów z tamtej epoki, nieszablonowe prezentacje.
Konkurs przebiegał w koleżeńskiej i sympatycznej atmosferze.
Organizatorzy składają również podziękowania wszystkim osobom, które podjęły się pracy w jury i oceny wysiłku dzieci przybyłych na konkurs. Dziękujemy pani Aleksandrze Kopczyńskiej, Joannie Błaszczak i Tomaszowi Wojciechowi Antoniukowi.
To piękne, że jest wielu, którzy czczą pamięć wielkiego żołnierza, człowieka z zasadami i olimpijskiego sportowca, który część swojego życia spędził w Hrubieszowie.
ORGANIZATORZY
źródło: ias24.eu, Stowarzyszenie Razem