23 lipca 2024

Hrubieszów: Uroczysta przysięga Wojskowa Legii Akademickiej

W dniu 20 lipca 2019 roku w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” odbył się uroczysty apel pododdziałów pułku z okazji złożenia Przysięgi Wojskowej przez elewów Legii Akademickiej.

Reklamy

 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą celebrował ks. prałat ppłk Andrzej Puzon. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu apelowym w koszarach.

Punktualnie o godz. 10.00, dowódca 2. Pułku Rozpoznawczego ppłk Jakub Garbowski przyjął meldunek od dowódcy uroczystości, dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał się z żołnierzami i zaproszonymi gośćmi.

Reklamy

Następnie Poczet flagowy dokonał uroczystego podniesienia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Podczas podnoszenia flagi wszyscy zgromadzeni na placu apelowym odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Najważniejszą częścią uroczystości był moment złożenia przysięgi wojskowej przez elewów Legii Akademickiej. Przysięgę, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, przyjął dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Jakub Garbowski, błogosławieństwa żołnierzom udzielili księża kapelani – ks. prałat ppłk Andrzej Puzon oraz ks. kanonik ppłk Jan Kot.

Reklamy

Dowódca pułku, w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na fakt, że złożona przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych zobowiązań w życiu każdego żołnierza. Następnie głos zabrał elew Patryk Szafiański, który w imieniu swoim oraz kolegów podziękował przełożonym za włożony trud i wysiłek podczas szkolenia podstawowego oraz w przygotowania do uroczystej przysięgi wojskowej.

Najlepsi elewi Legii Akademickiej, za swoje osiągnięcia podczas szkolenia podstawowego, zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi. Wyróżnienia wręczył dowódca – ppłk Jakub Garbowski, w asyście starszego podoficera dowództwa pułku – st. chor. sztab. Andrzeja Młynarczuka.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów pułku.

 

(tekst i zdjęcia: 2.HPR)

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Przekazanie obowiązków Dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego