Hrubieszów: Wielu chętnych na spotkanie z doradcą emerytalnym

Doradcy emerytalni, czyli nowa usługa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wzbudzili ogromne zainteresowanie klientów. W pierwszym tygodniu w hrubieszowskim ZUS ponad sto osób skorzystało z konsultacji, wiele z nich otrzymało dodatkowo symulację wysokości przyszłej emerytury.

Reklamy

 

Doradcy to wsparcie głównie dla osób, które będą mogły skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego. Od 1 października będzie on wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W kraju jest prawie sześciuset doradców, z tego jeden także w ZUS w Hrubieszowie.

Przez pierwszy tydzień od uruchomienia nowej usługi skorzystało z niej ponad 59 tys. osób w całej Polsce. Najwięcej zainteresowanych konsultacjami było pierwszego dnia. Prawie co drugi klient poprosił doradcę o wyliczenie świadczenia na moment ukończenia wieku emerytalnego (26,7 tys. wyliczeń). Co czwarty chciał wiedzieć, ile może zyskać na dłuższej pracy i odłożeniu przejścia na emeryturę o rok lub dwa lata (prawie 14 tys. wyliczeń).

W hrubieszowskim ZUS w ciągu pierwszego tygodnia z pomocy doradców skorzystało 113 klientów. Z tego 48 osób otrzymało symulację emerytury wynikającą z pracy do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Natomiast 18 osób poprosiło o wyliczenie emerytury w założeniu, że popracują dłużej.

Doradcy emerytalni przyjmują klientów w godzinach otwarcia sal obsługi w ZUS. Po wejściu do sali wystarczy wybrać w biletomacie kategorię „Emerytury/renty”, a następnie „Doradca emerytalny”. Osoby zarejestrowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą przez internet zarezerwować wizytę na konkretną godzinę.

Na spotkanie należy zabrać dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Członkowie otwartych funduszy emerytalnych powinni wziąć ze sobą także ostatnią informację o składkach zgromadzonych w OFE. To pomoże precyzyjniej wyliczyć prognozę świadczenia.

 

źródło: ZUS