2 listopada 2024

Hrubieszów: Wojsko także dla absolwentów techników i szkół branżowych

Na co może liczyć absolwent technikum i szkoły branżowej, który swoją przyszłość chciałby związać z wojskiem? Jak przebiega proces rekrutacji? Między innymi na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym materiale.

Reklamy

– Jak zostać żołnierzem? Jak wygląda proces rekrutacji? Co jest ważne?

Żołnierzem Wojska Polskiego można zostać spełniając kilka podstawowych kryteriów. Najważniejsze to: kandydat musi mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie i nie być karany za przestępstwa umyślne. Wstępując w szeregi naszej armii powinien posiadać nieposzlakowaną opinię oraz być zdolnym fizycznie i psychicznie do pełnienia służby.

Reklamy

Pierwsze kroki kandydat na żołnierza kieruje do Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR) w naszym przypadku to Zamość. Można również zgłosić akces poprzez Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego i po wstępnej weryfikacji umówić się na wizytę w WCR. Dokumenty, które należy posiadać przy rekrutacji to: dowód osobisty, świadectwo ukończenia ostatniej szkoły (nie klasy) i wypełnić krótki wniosek, który jest dostępny w punkcie rejestrującym kandydatów. Jest też do pobrania na stronach internetowych WCR.

Ważne jest, aby osoba składająca podanie do Wojska Polskiego posiadała podstawowe informacje o formach służby w WP i wstępnie wiedziała do jakiej chce wstąpić. Takie informacje może uzyskać przeglądając strony internetowe WCR w całej Polsce, śledząc social media lub dzwoniąc na ogólnopolską infolinię pod numer 800 180 110 czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00-22.00. Osoby preferujące kontakt osobisty, mogą spotkać naszych rekruterów wraz z mobilnymi punktami rekrutacyjnymi podczas wielu pikników i uroczystości w swoich miejscach zamieszkania.

Reklamy

– Czy absolwent technikum, który zdał maturę i posiada określone kwalifikacje zawodowe (np. technik mechanik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk) może liczyć na dodatkowe punkty podczas rekrutacji i być może lepsze warunki „na start”?

Posiadanie kwalifikacji zawodowych technicznych jest dużym plusem i często decyduje o uzyskaniu kwalifikacji na wolne stanowiska, szczególnie w przypadku jednostek remontowych, logistycznych lub inżynieryjnych, w których wyszkolenie techniczne to połowa sukcesu. Absolwent szkoły mający takie kwalifikacje zawodowe może również rozważać złożenie dokumentów na Uczelnie Wojskowe Techniczne i po okresie pięciu lat studiów, zostać Oficerem Wojska Polskiego. To bardzo kusząca propozycja, gdyż oferta uczelni, dostępne kierunki, a także warunki finansowe dla podchorążych są bardzo atrakcyjne, a liczba miejsc dla kandydatów z roku na rok rośnie.

– A co z absolwentami szkoły branżowej lub uczniami technikum, którzy nie zdawali matury? Czy oni również mogą wziąć udział w procesie rekrutacyjnym? Jak wygląda kariera zawodowa w ich przypadku?

Wojsko Polskie ma ofertę służby dla każdego Polaka, który spełni podstawowe kryteria. Zaczynając od Terytorialnej Służby Wojskowej, pełnionej rotacyjnie, którą można pogodzić z nauką i pracą, a skończywszy na Zawodowej Służbie Wojskowej, która dla wielu jest otwarciem nowego rozdziału w życiu oraz spełnieniem marzeń. Brak matury nie skreśla kandydata w procesie rekrutacji. Posiadane wykształcenie ma znaczenie w kontekście korpusu, w jakim w przyszłości będzie służył żołnierz:

• do korpusu szeregowych – co najmniej podstawowe

• do korpusu podoficerów – minimum średnie

• na kurs oficerski – wykształcenie wyższe (tytuł magistra)

• na uczelnie wojskowe – wykształcenie średnie z maturą

– Jakie cechy powinien posiadać przyszły żołnierz?

Służba w Wojsku Polskim jest zaszczytem i dlatego osoby broniące naszego krajui bezpieczeństwa obywateli powinny przejawiać takie cechy jak: miłość do Ojczyzny, przywiązanie do barw narodowych, szczególna wrażliwość na krzywdę i niesprawiedliwość zwłaszcza wobec najmniejszych i bezbronnych. Żołnierz powinien odznaczać się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną, aby w razie sytuacji kryzysowych zawsze, nawet poza służbą, mógł działać w słusznej sprawie. Powinien cechować się chęcią rozwoju osobistego i podnoszenia swoich kwalifikacji.

– Co wojsko oferuje swoim pracownikom obecnie?

Warunki, które oferuje aktualnie Ministerstwo Obrony Narodowej swoim żołnierzom, są naprawdę atrakcyjne. Począwszy od wynagrodzenia miesięcznego na poziomie 4960 zł, poprzez liczne dodatki (stażowy, specjalny, kompensacyjny, służbowy, rozłąkowy), a skończywszy na gwarancji zakwaterowania, odprawy mieszkaniowej, trzynastej pensji czy licznych urlopów. Młodsze pokolenie decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego podejmuje pod wpływem możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę już po 25 latach, czy możliwości kształcenia się na koszt armii. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność służby jest przeskok technologiczny i możliwość służby na najlepszym sprzęcie wiodących firm zbrojeniowych świata. Stale zwiększająca się ilość jednostek wojskowych, szczególnie na wschodzie naszego kraju, gwarantuje służbę nieopodal swojego miejsca zamieszkania.

Zobacz też:

Hrubieszowski „Hubal” z nagrodą [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →

­

Na pytania Daniela Buchowieckiego odpowiadał ppor. Dariusz Bednarz – Szef Sekcji Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zamościu. Fot. kpr. Sławomir Kozioł.