17 września 2017 r. Hrubieszów świętował 617. rocznicę nadania praw miejskich. W tym roku Rubienalia odbyły się równolegle ze Zlotem X – lecia ZHR na Roztoczu.
Pierwsza część Rubienaliów rozpoczęła się o 13.30. Podobnie, jak w ubiegłym roku, na Rynku miejskim zaprezentowały się koła gospodyń z okolicznych gmin. Prezentacje kulinarne odbywały się równolegle z pokazami artystycznymi.
Tradycją Rubienaliów jest symboliczne przekazanie przez Burmistrza kluczy do miasta młodzieży. Podobnie było w tym roku. Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając powitał gości i mieszkańców miasta, po czym przekazał pieczę nad Rubienaliami radnym Młodzieżowej Rady Miasta Julii Świecy i Andrzejowi Dudzie.
Występy artystyczne otworzył polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i uczestników wydarzenia.
Na stoiskach wystawowych wyroby kulinarne i rękodzieło prezentowali:
Gmina Dołhobyczów – KGW Witków i Warsztaty Terapii Zajęciowej Oszczów,
Gmina Horodło – KGW Horodło,
Gmina Miejska Hrubieszów – Ogrody Działkowe,
Gmina Hrubieszów – KGW Dąbrowa,
Gmina Mircze – KGW Wereszyn,
Gmina Uchanie – Stowarzyszenie Kobiet Gminy Uchanie,
Gmina Trzeszczany – KGW Trzeszczany,
Gmina Werbkowice – Klub Seniora z Werbkowic,
Ojcowie Bernardyni z Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej.
Ponadto stoiska promujące prezentowali:
2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy z pokazem pojazdów bojowych,
Zespół Szkół nr 3 w Hrubieszowie,
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej,
Hrubieszowski Dom Kultury,
Młodzieżowa Rada Miasta.
W prezentacjach artystycznych wystąpili:
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej,
Gmina Trzeszczany – Zespół Echo,
Gmina Uchanie – Zespół Ludowy Staszicowiacy z Jarosławca,
Gmina Dołhobyczów – Zespół Pogranicze z Przewodowa,
Gmina Horodło – Kapela Horodlacy,
Gmina Hrubieszów – Zespół To i Owo Na Ludowo z Gródka.
Capoeira Unicar Hrubieszów wraz z zaprzyjaźnionymi grupami z całej Lubelszczyzny.
W konkursie kulinarnym na najsmaczniejszy „tarciuch hrubieszowski” startowały Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy, Trzeszczan, Wereszyna, Witkowa, Horodła, Klub Seniora z Werbkowic i Stowarzyszenie Kobiet Gminy Uchanie. Organizatorem konkursu był Hrubieszowski Dom Kultury. Komisja w składzie: Emilia Feliksiak – dyrektor HDK, Anna Wiśniewska – dietetyk, Joanna Janicka – technolog żywienia w ocenie tarciuchów brała pod uwagę walory smakowe, wygląd, przepis i sposób wykonania. Nagrodę na najsmaczniejszy tarciuch hrubieszowski komisja przyznała Stowarzyszeniu Kobiet Gminy Uchanie.
Tegoroczna nagroda Hrubcia – przyznana w czterech kategoriach dla osób społecznie zaangażowanych powędrowała do:
Jolanty Janiec – koordynatorki nieformalnej grupy młodzieży „pOBUDZENI”, działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie w kategorii kultura,
Beaty Tomaszczuk – inicjatorki wielu akcji charytatywnych min. „Wokół wielkanocnej nadziei” i „Szlachetna Paczka” w kategorii wolontariat,
Rafała Fedaczyńskiego – chodziarza, trzykrotnego olimpijczyka, sześciokrotnie uczestniczącego w Pucharze Świata, trzykrotnie w Pucharze Europy, w kategorii sport,
Justyny Tywoniuk – właścicielki restauracji Magistrat, sponsorki wielu imprez charytatywnych i akcji zorganizowanych na rzecz dzieci i młodzieży w kategorii biznes.
Animacje dla dzieci, tańce integracyjne i konkurs wiedzy o historii Hrubieszowa przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta. Koncert zagrały hrubieszowskie zespoły SONIC i STRYCH.
Pierwsze Rubienalia odbyły się we wrześniu 2016 r. Nazwa wydarzenia jest połączeniem studenckich juwenaliów i dawnej nazwy miasta – Rubieszowa. Impreza łączy ze sobą lokalną historię i folklor Ziemi Hrubieszowskiej oraz koncerty i współczesne wydarzenia kulturalne.
Tegoroczne Rubienalia były połączone z Jubileuszem X-lecia ZHR na Roztoczu. Harcerze swoje święto rozpoczęli już w piątek od kina plenerowego. W sobotę obchody jubileuszu rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Św. Ducha. Do wieczora harcerze mieli okazję zwiedzić miasto, skorzystać z parku linowego i uczestniczyć w grze miejskiej. O godz. 20.00 na Rynku rozpoczęła się część koncertowa. Jako pierwszy wystąpił zespół Seaking Dreams, następnie odbył się koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Gwiazdą wieczoru był raper Tau.
W niedzielę harcerze uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno – religijnych na cmentarzu wojskowym i we mszy św. na Rynku, po której odbył się apel harcerski. Harcerze uczestniczyli w zabawach i warsztatach do godziny 17.00. Zlot zakończył się pożegnalnym kręgiem.
Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta w Hrubieszowie, Hrubieszowski Dom Kultury, Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowa Rada Miasta w Hrubieszowie, Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej i Związek Harcerzy Rzeczypospolitej. Patronat medialny objęli: Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia, LubieHrubie.pl i RTM Staszic.
źródło i fot. UM Hrubieszów