27 kwietnia 2024

Hrubieszowscy laureaci II Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego w Krasnymstawie

19 marca 2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Krasnymstawie odbył się II Konkurs Polonistyczny poświęcony twórczości Adama Mickiewicza. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy i umiejętności polonistycznych, kształtowanie wrażliwości humanistycznej i estetycznej, świadomy odbiór dzieł polskiego wieszcza epoki romantyzmu.

Konkurs skierowany był do uczniów klas gimnazjalnych z Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z terenu województwa lubelskiego. Gimnazjaliści musieli wykazać się znajomością biografii i wybranych utworów Adama Mickiewicza. Zadania konkursowe obejmowały wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie  programowej dla gimnazjum. Składały się z osiemnastu  różnorodnych konkurencji, w których uczestnicy musieli zaprezentować wiedzę i umiejętności polonistyczne. Ocenie podlegały również wiadomości i umiejętności opisane w standardach wymagań egzaminacyjnych z zakresu przedmiotów humanistycznych po trzeciej klasie gimnazjum dotyczących: czytania i odbioru tekstów kultury oraz tworzenia własnego tekstu.

W zmaganiach polonistycznych brały udział trzyosobowe zespoły, których nazwy zostały zaczerpnięte od miejscowości, z którymi związany był Adam Mickiewicz. Na początku konkursu przedstawiona została prezentacja  przybliżająca ciekawostki biograficzne z życia patrona konkursu polonistycznego. Ponadto uczniowie mieli możliwość obejrzenia fragmentów ekranizacji najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza.
 
Jury wyłoniło laureatów. I miejsce zdobyli uczniowie z Hrubieszowa, II i III miejsce przypadło drużynom z Krasnegostawu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Barbara Piotrowska I Gim., Damian Roman – I Gimn., Paweł Puchalski – III Gimn. 
 
Podczas konkursu swoją premierę miało przedstawienie: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”, przygotowane na podstawie II części „Dziadów”.
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.
 
Konkurs wzbogacił doświadczenia młodych ludzi w zakresie aktywnego uczestnictwa w kulturze, umocnił wiarę we własne siły, podniósł ich samoocenę, a przede wszystkim udoskonalił umiejętności polonistyczne.
 
 
 
Źródło: SOSW Krasnystaw, przygotowała: Magda Sawicka