5 marca 2024

Hrubieszowscy leśnicy oddali hołd Armii Krajowej (ZDJĘCIA)

W niedzielę 13 lutego, hrubieszowscy leśnicy złożyli hołd i wieńce upamiętniające poległych żołnierzy AK w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej.

Reklamy

W dniu 13.02.2022, hrubieszowscy leśnicy na czele z Nadleśniczym mgr inż. Krzysztofem Gronkiem, a także w towarzystwie wiceministra dr. Marcina Romanowskiego, starosty powiatu hrubieszowskiego Anety Karpiuk, członka zarządu powiatu hrubieszowskiego Marcina Zająca, oraz delegacji Służby Więziennej: Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej ppłk Cypriana Basa oraz Zastępcy Dyrektora Zakładu Karnego w Hrubieszowie ppłk Tomasza Buczka, złożyli hołd i wieńce upamiętniające poległych żołnierzy AK w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej.

80 lat temu, 14 lutego 1942 r., poprzez rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, ówczesny Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Była to odpowiedź na potrzebę scalenia i lepszej organizacji oddziałów konspiracyjnych, a także podporządkowaniem ich rządowi RP w Londynie.

Reklamy

Waleczną historię oddziałów AK w powiecie hrubieszowskim przybliżył radny Marcin Zając „Zadaniem instytucji państwowych i samorządowych jest dbanie i pielęgnowanie historii naszych ziem, przez które przelało się wiele krwi. Nasi Ojcowie i Dziadkowie, walczyli na tych terenach z dwoma okupantami, jednym z zachodu, drugim ze wschodu, nie możemy zapomnieć o determinacji i chęci odzyskania niepodległości przez naszych przodków, należy o tym pamiętać szczególnie teraz w obliczu narastającego konfliktu, przykładem dobrej współpracy są działania pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości, Powiatem Hrubieszowskim, Nadleśnictwem Strzelce oraz Służbą Więzienną. Wielu z naszych poprzedników stanowiło siłę oporu dla najeźdźców, wielu z nich przepłaciło to życiem, proszę i apeluje, nie zapominajmy o historii i poświęceniu poległych. Cześć i Chwała Bohaterom.”

­

(info i fot. Nadleśnictwo Strzelce)


Zobacz też:

Hrubieszów: Krzysztof Gronek nowym nadleśniczym Nadleśnictwa Strzelce

Hrubieszów: Krzysztof Gronek nowym nadleśniczym Nadleśnictwa Strzelce


LubieHrubie na YouTube