22 grudnia 2024

Hrubieszowscy self-adwokaci na międzynarodowej konferencji

Hrubieszowscy self – adwokaci zabrali głos na temat praw i obowiązków osób niepełnosprawnych jako obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje wypowiedzi opierali na Konwencji Praw Człowieka oraz na Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Reklamy

20 kwietnia 2013 grupa self – adwokatów z Hrubieszowa brała udział w konferencji pt. „Od pacjenta i ucznia do obywatela – uczestnictwo osób z niepełnosprawnością i ich rodzin  w głównym nurcie życia społecznego. Doświadczenia polskie i brytyjskie”.

Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. Konferencja odbyła się  w hotelu Artis w Zamościu. Wśród gości zaproszonych obecni byli specjaliści z Polski, Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Reklamy

Tematyka jaka była poruszana na konferencji to: „System wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością” (pani Anne Coates), „Pozwólmy im mówić – co ułatwia komunikację  z dorosłymi  użytkownikami AAC?” (pani Dorothy Fraser), „Rozwijanie zainteresowań osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością”(pan Maciej  Baraniewicz ), „Ergoterapia – szansą na większą samodzielność osób z niepełnosprawnością”(pan Piotr Paul), „Sami o sobie – formy pomocy jakiej oczekują dorosłe osoby z niepełnosprawnością”  (pani Agnieszka Pilch).

 

Self – adwokaci zabrali głos na temat praw i obowiązków osób niepełnosprawnych jako obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje wypowiedzi opierali na Konwencji Praw Człowieka oraz na Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, która została ratyfikowana 6 września 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Reklamy

Zaprezentowali również swoją kilkuletnią działalność na rzecz propagowania idei bronienia swoich praw obywatelskich, ale i pełnienia obowiązków jakie narzuca im dorosłe życie w społeczeństwie. Self – adwokaci to grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie, w której skład wchodzą:

Justyna Gajewska

Marcin Czausz

Daniel Talar

Arkadiusz Zalichta.

Pracę hrubieszowskiej grupy self – adwokatów nadzoruje i koordynuje Halina Zalichta – terapeuta zajęciowy z wieloletnim doświadczeniem w tym zawodzie, pracujący w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie.

 

Czym jest self – adwokatura?

„Self-adwokatura (self-advocacy) to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną – stają się oni rzecznikami własnych spraw.
Większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest słuchanych, sprawują oni niewielką kontrolę nad własnym życiem, nie są traktowani z szacunkiem. Często wynika to z niedoceniania ich umiejętności. Wielu członków rodzin i profesjonalistów nadal postrzega osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak dzieci i nie pozwala im na swobodę w podejmowaniu decyzji, popełniania błędów i uczenia się sprawowania większej kontroli nad własnym życiem.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wierzy, że większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną ma możliwości do tego, by uczestniczyć w życiu społecznym. W interesie wszystkich jest by rozwijać ich umiejętności, aby nie pominąć ich pozytywnego wkładu w różnorodność naszego społeczeństwa. Grupy self-adwokatów istnieją już prawie we wszystkich krajach europejskich. Pojawiły się nowe profesje – osoby wspierające i tzw. facylitatorzy, którzy rozwinęli umiejętności i podejście w taki sposób, by asystować w autonomicznym rozwoju self-adwokatów. To pokazuje jak ważny jest ruch self-adwokatów, który rozwija się w ostatnich latach. Wiele lokalnych grup self-adwokatów jest zrzeszonych w Europejskiej Platformie Self-Adwokatów (European Platform of  Self-Advocates – EPSA), działającej w ramach Inclusion Europe.” (http://www.psouu.org.pl/node/23)

 

 

Tekst i fot. H. Zalichta