18 czerwca 2024

Hrubieszowscy uczniowie w Zamościu

10 października 2012r. Młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie odbyła wycieczkę do Zamościa, gdzie obejrzała poruszający film biograficzno – muzyczny „Jestem Bogiem” oraz zapoznała się z historią miasta.

Reklamy

Młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie  z klas: II la. II lb i III T4a wraz z opiekunami p. Beatą Tomaszczuk, p. Joanną Kornicka, p. Moniką Ciesielczuk, p. Radosławem Dąbrowskim 10 października 2012r. uczestniczyła w ekranizacji filmu: „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida, scenografii Macieja Pisuka na podstawie własnej książki „Paktofonika. Przewodnik krytyki politycznej” w Kinie Stylowy w Zamościu. Film „Jesteś Bogiem” przedstawia portret legendarnej grupy Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiej sceny muzycznej.  Zespół Paktofonika powstał w 1998 roku, a jego nazwę, oznaczającą „pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika”, wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: „Kinematografia”, mini album „Jestem Bogiem” oraz „Archiwum kinematografii” sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze „Kinematografii” fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.  

Projekt filmu to nie tylko  próba zmierzenia się z tragiczną biografią Magika. Scenariusz autorstwa Pisuka jest tekstem o trzech młodych ludziach, którzy próbują zaistnieć w  bezlitosnym świecie showbiznesu. Żaden z nich nie ma pojęcia o tym, jakie zasady rządzą biznesem muzycznym.  Trzech liderów hiphopowego składu w partyzanckich warunkach nagrywa kolejne kawałki. Jednocześnie, gdzieś w tle, rozgrywa się dramat Magika, który próbuje dostosować się do przykładnego życia młodego męża i ojca.

Reklamy

Film  ukazuje zmaganie młodych ludzi z samym sobą, rzeczywistością i wymaganiami związanymi z wkraczaniem w dorosły świat.  Rozważania pokazują wybory młodych ludzi, ich marzenia i walkę się z niełatwą często rzeczywistością oraz własną wrażliwością i sposobami odbierania tego świata.  Po obejrzeniu filmu młodzież dyskutowała nad tym, jak wiele zależy od każdego z nas oraz od środowiska, w którym żyjemy. Uczniowie zastanawiali się nad osobistymi przekonaniami dotyczącymi wyboru drogi życiowej, wchodzenia w związki uczuciowe, odpowiedzialności za własne życie i najbliższych nam osób.

Oprócz poruszającego filmu biograficzno – muzycznego uczniowie zapoznali się z historią Zamościa. Spacerując po Starówce zwiedzili najpotężniejszy  bastion VII, który wybudowano w latach 1825-1830. Od czsu powstania Zamościa był on kilkakrotnie modernizowany, ale największe zmiany nastąpiły w wieku XIX. Około 1810 roku w szyi bastionu powstał ziemny nadszaniec, a w latach 20. XIX wieku. w jego miejscu wzniesiono nowy, murowany, który stoi do dzisiaj. W tym okresie powstały też galerie strzeleckie. Były to długie korytarze, prowadzące wzdłuż zewnętrznych murów bastionów, łączących je kurtyn i nadszańców z charakterystycznymi pionowymi otworami strzeleckimi. Młodzież idąc podziemną trasą turystyczną w zaciekawieniu słuchała historii opowiadanej przez panią przewodnik. Ostatnim punktem wycieczki był taras widokowy nad Nadszańcem, z którego uczniowie podziwiali panoramę Zamościa.

Reklamy

 

Beata Tomaszczuk (ZS nr 1 w Hrubieszowie)