Hrubieszowscy zwiadowcy skakali nad Pustynią Błędowską

W dniach 28 – 29 marca spadochroniarze hrubieszowskiego 2 Pułku Rozpoznawczego odbyli skoki szkolne i szkolno – treningowe na pustynię Błędowską.

Reklamy

 

2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy rozpoczął szkolenia spadochronowo – desantowe w bieżącym roku od desantowania na Pustynię Błędowską, z samolotu M28 startującego z podkrakowskich Balic. Mowa o skokach szkolnych i szkolno – treningowych, skoki szkolno – bojowe pułk realizuje w systemie ciągłym.

W dniach 27 – 28 marca żołnierze 2. PR wykonywali skoki ze spadochronami wszystkich typów, ze wszystkimi systemami otwarcia, z wysokości od 400 do 4000 metrów.

Zaczynając od spadochronów desantowych o małej sterowności z samoczynnym systemem otwarcia typu AD-95, poprzez spadochrony desantowe gr. B z kombinowanym systemem otwarcia i spadochrony z wolnym systemem otwarcia, na spadochronach typu tandem kończąc.

Z tymi pierwszymi żołnierze wykonywali skoki z wysokości 400 metrów nad piaskami naszej jedynej pustyni, a z pozostałymi z wysokości 4000 metrów nad terenem.

Zarówno samolot, jak i załoga realizująca loty w ramach tego szkolenia, byli z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa, a dokładnie z podkrakowskich Balic. Jest to jednostka, która najczęściej zabezpiecza szkolenie spadochronowo – desantowe hrubieszowskiego pułku.

Zrealizowanie powyższego szkolenia nie byłoby też możliwe bez przychylności komendanta i personelu Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która to zapewnia nieodpłatne zakwaterowanie dla żołnierzy 2. Pułku Rozpoznawczego.

Dzięki profesjonalizmowi personelu wykonującego i zabezpieczającego loty, przychylności instytucji zapewniających logistyczne wsparcie działań oraz wysokiemu poziomowi wyszkolenia zwiadowców 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, udało się efektywnie i bez negatywnych zdarzeń zorganizować pierwsze w tym roku szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne – skoki i zrzuty pułku.

 

(tekst i zdjęcia: mjr Artur Gosiewski / 2HPR)