30 maja 2024

Hrubieszowskie przedszkola nagrodzone

Przedszkola z Hrubieszowa zostały nagrodzone za udział w wakacyjnym wyzwaniu Sportowej Akademii Veolia Junior.

Karate, baseball, koszykówka, lekkoatletyka, pływanie i taekwondo – to dyscypliny olimpijskie, które w trakcie Veoliady – Olimpiady Przedszkolaków on-line poznali najmłodsi. W sportowej przygodzie dzieciom towarzyszył lisek SAVuś – maskotka SAV Junior, a placówki zmierzyły się w konkursie. W czwartek, 29 października 2020 roku, dyrektorzy i nauczyciele zwycięskich przedszkoli odebrali wyróżnienia.

Sportowa Akademia Veolia Junior (SAV Junior) to odpowiedź na zwiększający się problem niewystarczającej aktywności fizycznej dzieci, a celem projektu jest wyposażenie przedszkolaków w podstawowe umiejętności ruchowe, dzięki którym dzieci będą sprawne i przygotowane do uczenia się w przyszłości bardziej złożonych form ruchu, takich jak gra w piłkę nożną, rzucanie frisbee, pływanie kajakiem czy trenowanie sztuk walki. Zdobywając kolejne sprawności, dzieci rozwijają nie tylko cechy motoryczne, ale i kompetencje społeczne potrzebne do funkcjonowania w grupie, czy czekającej ich już wkrótce nauki w szkole. Celem projektu jest także zbudowanie nawyku codziennej aktywności fizycznej oraz podniesienie świadomości rodziców w tym zakresie. Sportowa Akademia Veolia Junior realizowana jest w Hrubieszowie w partnerstwie z Urzędem Miasta Hrubieszów.

Sytuacja związana z COVID-19 diametralnie zmieniła realia pracy przedszkoli, dlatego program w tym roku realizowany jest w innowacyjnej odsłonie (on-line). W okresie wakacyjnym, przedszkola z 10 miast w Polsce, w tym z Hrubieszowa, wzięły udział w Olimpiadzie Przedszkolaków on-line – Veoliadzie. Uczestnicy programu mieli możliwość bawić się i wirtualnie stanąć do sportowej rywalizacji z rówieśnikami. Każdemu z tygodni Veoliady przypisana była inna dyscyplina olimpijska. Placówki otrzymały gotowe materiały do pracy z dziećmi – filmiki z zabawami ruchowymi, wzbogacone o wartość edukacyjną i karty pracy, które zachęcały dzieci do ruchu i rozwijania kreatywności.

Dzięki zaangażowaniu w cykliczne wyzwania, przedszkola przygotowywały się do ostatecznego konkursu. Podsumowaniem całego cyklu było nadesłanie zgłoszenia konkursowego w dowolnej twórczej formie, w którym placówka miała za zadanie podsumować swój udział w Veoliadzie.

W Hrubieszowie wyłoniono dwie zwycięskie placówki:

1. Miejskie Przedszkole nr 1 im. „Małego Księcia” w Hrubieszowie

2. Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Mamy Siebie” w Hrubieszowie

Choć ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, nie mogło odbyć się uroczyste spotkanie, maskotka SAV Junior – SAVuś, odwiedziła placówki, by na ręce dyrekcji złożyć gratulacje, dyplomy dla przedszkola i certyfikaty dla zaangażowanych nauczycieli.

Na zdjęciu dyrekcja i nauczyciele w zwycięskich placówkach:

Miejskie Przedszkole nr 1 im. „Małego Księcia” w Hrubieszowie – koordynator Veoliady – Joanna Sobolewska, nauczycielka w Miejskim Przedszkolu nr 1 oraz Katarzyna Nowosad (dyrektor).

Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Mamy Siebie” w Hrubieszowie – koordynatorki Veoliady – Jadwiga Milanowska i Renata Kaczyńska.

­

info i fot. UM Hrubieszów