Historyczno-Edukacyjna Pracownia Tkacka przy Hrubieszowskim Domu Kultury w dniach 7-10 września 2016 r. prezentowała rzemiosło tkackie, wśród polskich firm rękodzieła artystycznego podczas Kongresu Stomatologów Światowej Federacji FDI, na terenie targów poznańskich.
Stoisko – to wystawa prac tkackich i gobelinów, kilimów, pasiaków, tkactwa użytkowego oraz pokaz na żywo różnych technik tkackich w wykonaniu Magdaleny Sielickiej, Agnieszki Więch i Magdaleny Gałek.
Wykonawcami prac tkackich byli:
– Alina Zielant – Moniatycze
– KGW „Dąbrowianki” – Dąbrowa Masłomęcka
– Magdalena Galek – Mieniany
– Agnieszka Więch – Hrubieszów
– Oskar Rutkowski Hrubieszów
– Elżbieta Rydel – Hrubieszów
– Elżbieta Sielicka – Nieledew
– Wiesława Martyniuk – Nieledew
– Izabela Lipian – Nieledew
– Emilia Sielicka – Nieledew
– Agnieszka Bracławska – Nieledew
– Ewa Watras – Hrubieszów
– Grażyna Tomaszewska – Hrubieszów
– Aneta Tęczak – Hrubieszów
– Maria Wilkos – Terebiń
– Wiktoria Tymecka – Nieledew
– Krystyna i Weronika Kopczyńskie – Nieledew
– Magdalena Sielicka – Nieledew/Hrubieszów
Wydarzenie to było dużą możliwością promocji województwa lubelskiego ( m. in. przez umieszczenie logotypu promocyjnego na materiałach informacyjnych) jak i promocją regionu hrubieszowskiego (foldery i ulotki).
Tym bardziej, że nasze gobeliny są o tematyce : pejzaże Polski południowo-wschodniej i ginąca architektura tego regionu.
Korzystałyśmy w pełni ze współczesnych środków komunikowania się. Goście różnych narodowości fotografowali się razem z nami i wysyłali relacje do swoich krajów – z wielkim pozytywnym odzewem.
Z szacunkiem i podziwem odnosili się do nas ludzie z różnych kontynentów – doceniali fakt, że młodzi ludzie kultywują tradycyjne, trudne rzemiosło tkackie w formie przez nas prezentowanej.
Uczyliśmy tkać gości m. in: z Indii, Malezji, USA, Gruzji, Kanady, Korei Południowej, Sri Lanki, Niemiec, Szwecji, Francji, Pakistanu, Chin, Japonii oraz Polski.
Z gośćmi w języku angielskim i częściowo w języku japońskim znakomicie radziła sobie Agnieszka Więch oraz Magdalena Galek w języku angielskim i rosyjskim.
Udział grupy tkackiej na tej wystawie był możliwy dzięki Marszałkowi Województwa Lubelskiego oraz Burmistrzowi Miasta Hrubieszów.
Magdalena Sielicka
foto. Magdalena Galek, Agnieszka Więch