I Zjazd OSHiSPN

HrubieszówObsza

Reklamy

W dniach 31 lipca – 2 sierpnia 2009 r. w Obszy (powiat biłgorajski) odbył się I Zjazd Członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej.

Trzydniowy zlot obejmował szereg interesujących wydarzeń z udziałem wielu znakomitości z całej Polski zrzeszających dziennikarzy sportowych, redaktorów piłkarskich portali internetowych, autorów książek i pasjonatów historii polskiego futbolu. Będąc członkiem utworzonego stowarzyszenia, którego prezesem jest znany dziennikarz Kroniki Tygodnia Marek Sztochel, miałem możliwość uczestnictwa w tym wielkim przedsięwzięciu.

Pierwszym dzień zjazdu, który odbywał się w Obszy, a dokładniej w „Zagrodzie Roztocze”, rozpoczął się od spotkania integracyjnego, w którym gospodarz zlotu Marek Sztochel przedstawił wszystkich starych i nowych członków OSHiSPN. Każdy z uczestników miał swoje pięć minut na przedstawienie się, po czym otrzymywał okolicznościową i pamiątkową koszulkę polo z herbem utworzonego stowarzyszenia.

Po krótkiej przerwie uczestnicy zjazdu mieli możliwość wysłuchania przemówień oraz wykładów. Jako pierwszy przemówił Zbigniew Łyczko z Głogowa, który opowiadał o swoich celach podróży po Polsce prezentując przy tym ciekawe zdjęcia i plansze dużego formatu, które obrazowały charakterystykę jego pracy polegająca na zdobywaniu archiwalnych dokumentów poszczególnych związków piłkarskich. Jak sam wykładowca mówił: „w archiwach OZPN – ów znajduje się wiele materiałów dotyczących historii polskiej piłki, które należy ocalić, gdyż po kilku latach takie dokumenty są niszczone należy, więc ocalić to, co jeszcze pozostało”.

Jako drugi głos zabrał Piotr Chomicki z Gdyni, który przedstawił oraz scharakteryzował swoje niezwykłe dzieło, mowa tutaj o bardzo cennym dwutomowym wydaniu książki „Piłkarskie Dzieje Wybrzeża”. Miałem możliwość zapoznania się z tą ciekawą książką, która zaskakiwała ogromem informacji oraz zdjęć archiwalnych.

Kamil Nieścioruk z Lublina przedstawił zaś wszystkim projekt wydania pierwszego polskiego atlasu piłkarskiego, który ma szansę realizacji i który może okazać się bardzo cenną pozycją dla wszystkich tych, którzy interesują się polską piłką nożną.

Po wykładach i przemówieniach uczestnicy zjazdu (niektórzy przybyli do Obszy wraz z małżonkami), udali się na kolację, po której zakończył się pierwszy dzień.

***

W drugim dniu, czyli w sobotę członkowie przeprowadzili zebranie, w którym debatowali o planach OSHiSPN, przedstawiając przy tym szereg propozycji rozwoju stowarzyszenia jego promocji w piłkarskim świecie oraz szczegółową charakteryzację i plan pracy na najbliższe miesiące.

Po zakończonych obradach członkowie OSHiSPN udali się do Soli gdzie, wzięli udział w I Turnieju o Puchar Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego. Reprezentacja OSHiSPN wzmocniona dziennikarzami z Lubelszczyzny rywalizowała z drużyną księży z diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej oraz z samorządowcami powiatu biłgorajskiego. Zanim zaproszę Was do szczegółowego opisu z tego turnieju, który znajduje się na www.lubelskapilka.net chciałbym jeszcze dodać, że w drużynie księży występował znanych hrubieszowskim mieszkańcom ksiądz Piotr Szeptuch, który swego czasu był duszpasterzem w parafii Św. Mikołaja. Miło było spotkać księdza Piotra, z którym była okazja do dłużej rozmowy, również na temat Unii Hrubieszów, gdyż jak sam ksiądz Piotr podkreślił, uważnie śledzi losy hrubieszowskiej drużyny.

Turniej odbywał się na stadionie IV ligowej drużyny Zartmet Olender Sól i stał na bardzo wysokim poziomie. Szczegółową relację z zawodów znajdziecie tutaj ». Gorąco zachęcam do lektury ciekawego opisu z przebiegu turnieju, który cieszył się dużym zainteresowaniem i który dostarczyły sporo emocji zgromadzonej publiczności. Dodam jeszcze tylko, że bramki, które padały w tym turnieju były bramkami klasy mistrzowskiej.

W niedzielę 2 sierpnia nastąpił finał zajazdu, w postaci konkursu wiedzy z historii polskiej piłki nożnej. Pierwsze miejsce oraz nagrodę główna ufundowaną przez panów Artura Barę i Wiesława Kozyrę, właścicieli biłgorajskiej Agencji Ochrony „Bako” zdobył Leszek Śledziona z Mielca, dziennikarz tygodnika „Tylko Piłka”. Na drugim miejsce uplasował się Przemysław Fisiak z Konstantynowa Łódzkiego, na trzecim Paweł Jończyk z Czeladzi, czwarte miejsce zdobył Kamil Wojtkowiak zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Tylko Piłka”. Piąte miejsce i uwaga tutaj niespodzianka – Mariusz Kulczyński z Dołhobyczowa. Warto zaznaczyć ze pan Mariusz zdobył najwyższe miejsce spośród osób nie będących członkami stowarzyszenia. Brawo panie Mariuszu – serdecznie gratuluję. Zaskoczył pan pozytywnie wszystkich uczestników konkursu swoją bardzo dużą wiedzą historyczną. Szóste miejsce zdobył Cezary Hince z Białej Podlaski. Najlepszej szóstce należą się szczere gratulacje, nie tylko za zajęcie wysokich miejsc, ale również za znakomitą wiedzę historyczną. Trzeba przyznać, że cześć pierwsza konkursu, która składała się z 30 pytań testowych wymagała sporej wiedzy. Drugi już etap tym razem ustny, do którego zakwalifikowało się sześciu najlepszych był istnym popisem wymienionych wcześniej osób. Uczestnicy finałowego etapu na zadane pytania w zdecydowanej większości odpowiadali prawidłowo wzbudzając tym samym podziw zgromadzonych na sali osób, którzy za prawidłowe odpowiedzi nagradzali głośnymi brawami.

Po wręczeniu nagród zwycięzcom prezes OSHiSPN Marek Sztochel przystąpił do ostatniego już etapu, w którym podziękował wszystkim osobom i sponsorom, którzy pomogli w organizacji wspaniałego trzydniowego zjazdu. Na koniec każdy uczestnik został obdarowany pamiątkami ze zjazdu m. in od wiceprezesa LZPN Zbigniewa Bartnika członkowie otrzymali książkę pt. „Lubelska piłka nożna – Ludzie… Kluby… Wydarzenia…” autorstwa Macieja Polkowskiego oraz Andrzeja Szwabe. Od firmy „Sendsport.pl” zajmującą się wydawnictwem i sprzedażą książek o tematyce sportowej i którą reprezentował sam prezes Łukasz Frydel dwie pozycje książkowe autorstwa Stefana Szczepłeka „Moja historia futbolu”: tom 1 – Świat i tom 2 – Polska. Dodatkowo każdy otrzymał masę pamiątek, przewodników, broszur informacyjnych, które związane były z regionami powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego oraz zamojskiego.

Po wręczeniu cennych pamiątek przystąpiono do podziękowań samemu gospodarzowi i głównemu organizatorowi zjazdu w Obszy prezesowi OSHiSPN Markowi Sztochelowi, owacja na stojąco nie miała końca. Pan Marek stanął na wysokości zadania wszystko wspaniale i wzorowo organizując. Jeszcze raz brawa i podziękowania dla pana prezesa, który włożył wiele wysiłku i trudu w organizację I Zjazdu Członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej w Obszy 2009.

W swoim imieniu na łamach portalu www.mksunia.futbolowo.pl oraz www.LubieHrubie.pl pragnę podziękować panu Markowi za możliwość uczestnictwa w I Zjeździe OSHiSPN w Obszy, na którym tak wiele mogłem się nauczyć, tak wiele doświadczyć jednocześnie poznając wielu ciekawych ludzi związanych z piłką nożną. Dla młodej osoby, takiej jak ja, jest to niepowtarzalna szansa poznania czegoś nowego, odkrycia piłki nożnej od tej innej strony, od strony historycznej, która sama w sobie jest bardzo bogata i która aż prosi się, aby odkrywać i poznawać ją na nowo. Dzięki możliwości uczestnictwa w zjeździe nabrałem przekonania, że to, co robię prowadząc m. in. stronę oficjalną Unii Hrubieszów oraz współpracując z innym portalami, nie pójdzie na marne, a wręcz przeciwnie – kiedyś historia sama wróci do tego punktu, kiedy zacząłem sam ją tworzyć. Dziękuję.

***

Pomogli w organizacji I ZJAZDU OSHiSPN

– Jarosław Piskorski – wiceprezes ds. organizacyjnych Zamojskiego OZPN w Zamościu, Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Biłgoraju, radny Rady Powiatu Biłgorajskiego, grający trener Piasta Babice
– Artur Bara i Wiesław Kozyra, właściciele Agencji Ochrony „Bako” z Biłgoraja

Sponsorzy zjazdu
– Wójt Gminy Obsza Kazimierz Paterak
– Starostwo Powiatowe w Biłgoraju
– Jan-Mar Sprzedaż Paliw Płynnych, firma Marii i Jana Łebko z Tarnogrodu
– Żywiec Trade Sp. z o. o. w Biłgoraju

Fundatorzy nagród na konkurs wiedzy z historii polskiej piłki nożnej
– Agencja Ochrony „Bako” z Biłgoraja, Artur Bara i Wiesław Kozyra
– Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan
– Firma Budowlana „Budokomplex” z Frampola – właściciel Krzysztof Doliński
– Firma Budowlana „Detim” z Aleksandrowa – właściciel Zdzisław Hułas, prezes klubu Aleksandria Aleksandrów
– Jarosław Piskorski – wiceprezes ds. organizacyjnych Zamojskiego OZPN w Zamościu, Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Biłgoraju, radny Rady Powiatu Biłgorajskiego, grający trener Piasta Babice Hurtownia Materiałów Elektrycznych Kazimierza Ordeckiego z Biłgoraja, prezesa klubu Tarpan Korchów
– Ambra S. A. w Woli Dużej
– Ryszard Krawiec – radny Rady Miasta Biłgoraj, trener Tarpana Korchów

Fundatorzy pamiątek ze zjazdu
– Marian Rapa – Prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej w Lublinie, związek reprezentował na zjeździe Zbigniew Bartnik, wiceprezes ds. szkoleniowych Lubelskiego ZPN
– Łukasz Frydler – właściciel internetowej księgarni kibica www.sendsport.pl
– Jarosław Piskorski – wiceprezes ds. organizacyjnych Zamojskiego OZPN w Zamościu, Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Biłgoraju, radny Rady Powiatu Biłgorajskiego, grający trener Piasta Babice
– Black Red White S. A.
– Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński
– Starostwo Powiatowe w Zamościu
– Starostwo Powiatowe w Biłgoraju
– Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
– Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim
– Urząd Miasta Zamość
– Urząd Miasta Hrubieszów
– Urząd Miasta Tomaszów Lubelski
– Urząd Miasta Krasnystaw
– Urząd Miasta i Gminy Zwierzyniec
– Urząd Miasta i Gminy Józefów
– Urząd Miasta i Gminy Krasnobród
– Urząd Miasta i Gminy Tarnogród
– Urząd Gminy Hrubieszów
– Urząd Gminy Susiec
– Henryk Kaproń, właściciel Zagrody „Roztocze” w Obszy

Zarząd OSHiSPN serdecznie dziękuje wymienionym.

Krzysztof Jóźwik

Na zdjęciu – pierwszy z prawej Mariusz Kulczyński z Dołhobyczowa – V miejsce w konkursie wiedzy z historii polskiej piłki nożnej.

Hrubieszow LubieHrubie 2009