Dostęp do Internetu jest dla firm kluczowym aspektem, bez którego nie można funkcjonować we współczesnym świecie biznesu. Cyfryzacja procesów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa dotyka praktycznie każdego działania, jakie jest realizowane. Czy to wewnętrzny przepływ informacji, czy kontakt z klientem, planowanie biznesu czy raportowanie o efektach. Nawet urzędy są już nastawione na elektroniczną wymianę informacji. Jakie w tym wszystkim miejsce zajmuje Internet dla firm? Co oznacza, że jest on szyty na miarę biznesu? Już wyjaśniamy!
Czym jest Internet dla firm?
Obok ogólnie dostępnego Internetu, z którego możemy korzystać zarówno za pośrednictwem przewodowych łączy internetowych, jak i bezprzewodowych, istnieje również opcja określana jako Internet dla firm, przeznaczona dla przedsiębiorstw, instytucji i organizacji. Nie trudno się domyśleć, że wiąże się ona z dodatkowymi korzyściami. Tego typu usługi oferują bowiem o wiele większą przepustowość niż tradycyjne łącza internetowe, co pozwala na szybsze wysyłanie i odbieranie danych. Jest to jednak dopiero wierzchołek korzyści, jakie daje takie rozwiązanie, tworzące spójną i wielowymiarową cyfrową infrastrukturę przedsiębiorstwa.
Charakterystyczne cechy Internetu na miarę
Nowoczesny Internet dla firm bazuje zazwyczaj na szerokopasmowych łączach światłowodowych, które są w stanie zagwarantować przepustowość rzędu nawet 1 Gb/s. Co ważne, najczęściej są one symetryczne, co pozwala uzyskać taką samą prędkość wysyłania i odbierania danych. W przypadku łączy tradycyjnych, które są z reguły asymetryczne, prędkości wysyłania danych są dużo niższe. W praktyce Internet dedykowany dla firm pozwala przedsiębiorstwom na błyskawiczną wymianę dużych pakietów danych, co szczególnie istotne jest w przypadku korporacyjnych sieci WAN, o których więcej będzie jeszcze poniżej. Wcześniej warto wspomnieć o największych zaletach tego rozwiązania.
Zalety Internetu dla firm:
- proste zarządzanie i monitorowanie siecią
- profesjonalne wsparcie techniczne
- bezpieczeństwo (ochrona anty DDoS, zapory sieciowe, redundancja)
- większa przepustowość
- symetryczność łączy
Przy czym tym, co jest tutaj bardzo ważne, to możliwość elastycznego dostosowania przepustowości Internetu do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, co z kolei pozwala na pełną optymalizację kosztów. Ponadto rozwiązanie to jest niezwykle proste we wdrożeniu i obejmuje szereg dodatkowych funkcjonalności i opcji, na które można się w każdej chwili zdecydować.
Internet dla firm a sieci korporacyjne
W przypadku sieci korporacyjnych WAN, które mają przede wszystkim za zadanie łączyć ze sobą rozproszone oddziały firmy, umożliwiając równocześnie pracę zdalną, Internet dla firm jest elementem kluczowym. Z jednej strony zapewnia błyskawiczny transfer danych, a z drugiej gwarantuje pełne bezpieczeństwo procesów biznesowych. Połączenie obu technologii pozwala tworzyć prywatne sieci wirtualne VPN, co w praktyce daje pracownikom całkowicie bezpieczną i komfortową możliwość pracy zdalnej na firmowych aplikacjach i plikach.
tekst i fot. mat. partnera