22 maja 2024

Jacek Tyszkiewicz z hrubieszowskiego Staszica znów sięga po matematyczne laury

Uczeń hrubieszowskiego Staszica – Jacek Tyszkiewicz, zajął 8 miejsce w konkursie matematycznym zorganizowanym przez Instytut Techniczno – Informatyczny Uczelni Państwowej w Zamościu.

5 lutego odbył się Konkurs Matematyczny zorganizowany przez Instytut Techniczno – Informatyczny Uczelni Państwowej w Zamościu pod patronatem Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. 

W potyczce z „królową nauk”, jak określa się matematykę, świetnie poradził sobie Jacek Tyszkiewicz, uczeń III klasy mat-fiz z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zajmując 8 miejsce na 113 uczniów spośród 128 zgłoszonych z następujących szkół:

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu

I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju 

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu 

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu 

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju 

Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

Zespół Szkół nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. 

Jacek jest uczniem hrubieszowskiej szkoły od 6 lat. Już w gimnazjum dał się poznać jako pracowity, zdeterminowany i skupiony na nauce młody człowiek wykazujący szczególne zainteresowania matematyką i naukami ścisłymi.

W 2016 r. zdobył tytuł laureata Konkursu Matematycznego „Zagimak”, w 2017 r. został finalistą II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Matematyka z kalkulatorem graficznym”. W 2018 r. Jacek został uhonorowany stypendium im. płk. Franciszka Kornickiego, przyznawanym co roku najzdolniejszym uczniom szkoły. A w roku 2019 z powodzeniem wystąpił w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym “Bóbr”.

Tegoroczna edycja Konkursu Matematycznego różniła się od poprzednich.

– Po raz pierwszy konkurs odbył się w formule online. Wykorzystana została platforma turnello.pl pozwalająca organizować i przeprowadzać konkursy online. Uczniowie w ciągu 120 minut musieli odpowiedzieć na 20 pytań (test wielokrotnego wyboru). Każde pytanie wymagało przemyślenia, pomocniczych obliczeń, itp. Zakres tematyczny pytań pokrywał różne obszary wiedzy matematycznej. Poziom konkursu należy ocenić wysoko. Laureat konkursu zdobył 3/4 z możliwych do zdobycia punktów, przy systemie punktacji zawierającym jeden punkt za każdą prawidłową odpowiedź i dwa ujemne punkty za każdą błędną odpowiedź. Poza tym, należy zwrócić uwagę na dużą rozbieżność punktową wśród uczestników konkursu. Świadczy to z jednej strony o odpowiedzialnym podejściu uczniów do konkursu w formie on-line, a z drugiej strony o poziomie trudności zadań pozwalającym wyłonić zwycięzców posiadających ponadprzeciętną wiedzę matematyczną – mówi o konkursie dr hab. inż. Krzysztof Pancerz, dyrektor Instytutu Techniczno–Informatycznego Uczelni Państwowej w Zamościu jednocześnie kierownik Zakładu Informatyki UPZ.

(info i fot. LO Staszic)


Zobacz też:

Zimowa puszka dla Reksia od hrubieszowskiego Staszica – ZDJĘCIA

Zimowa puszka dla Reksia od hrubieszowskiego Staszica – ZDJĘCIA


LubieHrubie na YouTube