25 lipca 2024

Jak oszczędzać na codziennych zakupach?

Wiele sieci handlowych stosuje kilka sztuczek, które mają nami manipulować, abyśmy na zakupach wydali więcej pieniędzy niż planowaliśmy. Podczas codziennych zakupów nie znając tych sztuczek nasz portfel może bardzo ucierpieć. Warto się dowiedzieć jakie sztuczki stosują markety, aby się przed tym przestrzec.

Reklamy

 

Duże sklepy działają na nas kolorami, zapachem oraz muzyką, wszystko po to, abyśmy poczuli się lepiej w sklepie i żebyśmy spędzili tam więcej czasu na przeglądaniu jak i zakupie produktów. Sklepy często tworzą sztuczne promocje, np. wielopaki, które zachęcają nas do zakupu kilku produktów, efekt finalny jest taki, że płacimy więcej. Tak samo na wysokości naszego wzroku wystawiają najdroższe markowe produkty, a my nie rozglądając się po półkach w poszukiwaniu tańszych zamienników skusimy się na te droższe produkty.


Kilka rad jak możemy zaoszczędzić podczas codziennych zakupów:

Reklamy


1. Zaplanuj swoje zakupy

Przed wyjściem do marketu spisz sobie listę produktów, które chcesz kupić i zabierz tę listę ze sobą. W sklepie nie zwracaj uwagi na inne produkty, niż te z listy, dzięki czemu kupisz tylko potrzebne rzeczy i nie wydasz dużej ilości pieniędzy.

Reklamy


2. Zwróć uwagę na inne produkty

Markety najczęściej promują produkty, które są drogie i na których mają bardzo wysoką marżę. Produkty te najczęściej są umieszczane na linii naszego wzroku, aby przykuć naszą uwagę. Warto spojrzeć trochę niżej lub wyżej i szukać tańszych produktów, które często nie odstają w jakości od tych droższych.


3. Uważaj na produkty w gratisie

Często takie promocje są zwykłym chwytem marketingowym, abyśmy my jako klienci zdecydowali się na zakup kilku sztuk jakiegoś produktu. Każda taka akcja jest przemyślenia przez sklep i jest zrobiona tak, żeby sieć na tym dużo zyskała, a nie my – klienci.


4. Nie kupuj pod wpływem impulsu

Podczas zakupów nie możesz ulegać pokusom. Sklepy potrafią wykorzystać nasze słabości, dlatego prawie w każdym markecie przy kasie jest stanowisko ze słodyczami.


5. Programy lojalnościowe

Warto zapisać się do programów lojalnościowych w sklepach. Sklep monitoruje naszą aktywność na karcie i wie co często kupujemy, dzięki czemu często wysyła nam promocję na swoje ulubione produkty. Dzięki takim programom możemy spokojnie zaoszczędzić trochę swoich pieniędzy.

Jeżeli zastosujesz się do tych kilku prostych porad to na pewno odczujesz pozytywną różnicę w swoim portfelu po każdych zakupach (oblicz ile zaoszczędzisz).

 

 

fot. mat. sponsora