25 czerwca 2024

Jak precyzyjne są wagi precyzyjne?

Potrzeba precyzyjnego określenia masy jakiegoś obiektu spowodowała powstanie szerokiej gamy przeznaczonych do tego celu narzędzi. Do dyspozycji mamy wagi o różnym zastosowaniu, nośności oraz dokładności. Czy wiesz, jak działają nowoczesne wagi precyzyjne? I jak dokładne może być ważenie?

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Na początku był… kij

Reklamy

Pierwsze wagi, które pojawiły się wraz z rozwojem handlu, miały postać zwyczajnej, drewnianej belki z dwoma sznurkami uwiązanymi u jej końców. Nimi to przywiązywano ważone przedmioty. Znacznie później dodano misy spełniające funkcję szal. Nikt by wtedy nie pomyślał, że nastaną ogromne wagi dźwigowe czy niezwykle delikatne wagi precyzyjne. Pomysł pierwszej wagi równoramiennej powstał najprawdopodobniej z obserwacji tragarzy przenoszących ciężary zawieszone na końcach bambusowego lub drewnianego drąga. Już starożytne ryciny ukazują taki właśnie sposób dźwigania towarów. Zresztą dzisiaj wciąż stosuje się tę metodę tam, gdzie transport polega jedynie na wykorzystaniu siły ludzkich mięśni. Łatwo wtedy zauważyć, iż równomierne rozłożenie ładunku zapewnia równowagę.


Później przyszła elektronika

Reklamy

Te pierwsze wagi precyzyjne były tylko do pewnego stopnia. Granicę wyznaczały tu możliwości percepcyjne człowieka. Przez wiele stuleci niewiele się zmieniło, aż nastał wiek XX i wszystko przyśpieszyło. Nastały czasy wszechobecnej elektroniki. Jeszcze niedawno prostodźwigniowe wagi o niewielkich gabarytach używane były w laboratoriach, aptekach czy zakładach jubilerskich. Dziś niepodzielnie panują elektroniczne wagi precyzyjne. Najczęściej spotykane to te, których konstrukcja oparta jest na pomiarze kąta skręcenia włókna kwarcowego. Aby przyśpieszyć pomiar, tłumione są metodą mechaniczną lub pneumatyczną.


Wagi precyzyjne o różnej precyzji

Wagi precyzyjne używane przez laboratoria badawcze albo analityczne różnią się między sobą dokładnością, nośnością i zastosowaniem. Występują w pięciu podstawowych typach:

  • wagi techniczne (maks. do 10 kg) dokładność do 0,1 g
  • wagi analityczne – (do 1 kg) dokładność do 0,01 g
  • półmikroanalityczna – (do 1 kg) dokładność do 0,001 g,
  • mikroanalityczna – (do 100 g) dokładność do 0,0001 g,
  • ultramikroanalityczna – (do 10 g) dokładność do 0,00001 g lub wyżej.

Tak dokładne wagi precyzyjne wykorzystuje się nie tylko w branży medycznej, farmaceutycznej i naukowej, ale także w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, w jubilerstwie a nawet kryminalistyce.


DeNovo

Więcej o wagach na: http://emaks.pl/wagi/wagi-precyzyjne.html, w tym nowoczesne wagi precyzyjne marki Steinberg Systems.

 

fot. mat. sponsora