26 maja 2024

Hrubieszów: Obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. W szkołach powołano PaTPORTY

1 czerwca, podczas Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki, utworzono w trzech hrubieszowskich szkołach grupy PaTPORT, w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Jest to program edukacyjno – profilaktyczny Komendy Głównej Policji. Trzy szkoły: Powiatowy Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczych, Zespół Szkół Nr 2 oraz Zespół Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie podpisały uchwały powołujące PaTPORTY.

 

Wczoraj w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno–Wychowawczych w Hrubieszowie obchodziliśmy „Ogólnopolski Głos Profilaktyki”.

W akcję włączyli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, szkolnictwa, uczniowie hrubieszowskich szkół, grupa PaTPORT z Chełma wraz z opiekunami, policjanci, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Hrubieszowa.

Wszyscy zebrali się w tym dniu w jednym celu, a mianowicie promowania wśród młodych ludzi mody na życie bez uzależnień i przemocy rówieśniczej. Program ten skierowany jest do najbardziej wymagającego odbiorcy, jakim jest młodzież. Poprzez współpracę wielu podmiotów, akcja ma na celu podejmowanie szeregu działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.

Wczorajsze spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor PZPSW w Hrubieszowie Pan Lech Jurczuk, który przywitał przybyłych na spotkanie gości.

Następnie cel programu PaT oraz krótką historię tego przedsięwzięcia, przedstawiła Pani Pedagog z Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie Pani Jolanta Korneluk, która jest powiatowym ekspertem PaT.

W dalszej części podjęto uchwały, powołujące w trzech hrubieszowskich szkołach grupy PaTPORT. Grupy młodzieży w ramach programu będą działać przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno- Wychowawczych, Zespole Szkół Nr 2 oraz Zespole Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie.

Następnie młodzież przedstawiła swój głos w profilaktyce uzależnień. Nowo powstałe PaTPORTY oraz chełmska grupa zaprezentowały przedstawienia teatralne i taniec.

O godzinie 12.00 odezwę społeczności PaT odczytała Pani Pedagog z Zespołu Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie Pani Izabela Czerw. „Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm wolnych serc. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe południe, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia.

W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie”.

Opiekunami nowych PaTPORTÓW są Pani Jolanta Korneluk przy ZS Nr 2, Pani Izabela Czerw przy ZSM Nr 2 oraz Pani Magdalena Sawicka i Dorota Białonoga przy PZPSW w Hrubieszowie. Z ramienia Policji opiekunem grup jest asp. Edyta Krystkowiak.

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki obchodzonego w Dniu Dziecka przygotowano na ten dzień szereg atrakcji. Ochotnicza Straż Pożarna z Hrubieszowa zaprezentowała pełen orzeźwienia pokaz. Następnie asp. Krzysztof Mróz z KPP w Hrubieszowie zachwycił zebranych umiejętnościami swojego podopiecznego psa służbowego imieniem Fuks.

Dalsza część spotkania upłynęła na wspólnej zabawie, tańcach i rozmowach. Młodzież tańczyła „Zumbę”, malowała plakaty profilaktyczne, oraz grała w piłkę. PaTowicze pokazali, że nie potrzebują używek, by dobrze się bawić i zawierać nowe znajomości.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wczorajszą akcję. Cieszymy się, że w Hrubieszowie powstały 3 nowe grupy PaTPORT.źródło i fot. KPP Hrubieszów (EK)