22 stycznia 2025

Jak przebiega proces czyszczenia w pralni wodnej?

W dzisiejszych czasach zlecanie prania ubrań firmom zewnętrznym jest dość powszechną praktyką. Choć powierzanie czyszczenia i prasowania tekstyliów w ręce specjalistów nie jest w Polsce jeszcze tak popularne jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, chętnych do korzystania z takich usług nie brakuje. Współczesne zakłady pralnicze to bardzo nowoczesne placówki, dysponujące rozbudowanym zapleczem technologicznym. Oferta profesjonalnej pralni może być skierowana zarówno do klienta indywidualnego, jak i rozmaitych firm czy instytucji.

Reklamy

Technologia prania wodnego

Firmy specjalizujące się w praniu wodnym oferują oczywiście pranie na mokro. Czyszczenie odzieży odbywa się tutaj wodzie, z użyciem profesjonalnych detergentów. Do podstawowych środków chemicznych używanych w pralni wodnej należą proszki, tabletki, kapsułki i płyny. Preparat skutecznie przenika w głąb tkaniny, szybko usuwając wszelkie zabrudzenia. Choć sam proces prania przypomina pranie w warunkach domowych, w profesjonalnej pralni używa się o wiele bardziej zaawansowanych technologii i procesów pralniczych. Alternatywą dla prania na mokro jest czyszczenie chemiczne, w którym nie używa się wody, lecz specjalnych substancji chemicznych nazywanych rozpuszczalnikami. Na czym dokładnie polega odświeżanie tkanin w pralni wodnej? Na jakie etapy jest podzielony proces prania wodnego?

Etap 1: Wstępne usuwanie plam

Po przyjęciu garderoby przez pracowników pralni oraz posegregowaniu asortymentu pod względem kolorów i rodzajów materiałów następuje pierwszy etap procesu czyszczenia, czyli detaszacja. Jest to czynność wykonywana na specjalnych stołach lub manekinach, której celem jest wstępne odplamienie odzieży.

Reklamy

Etap 2: Pranie w pralnicy

Kolejnym etapem jest umieszczenie wsadu w bębnie automatu piorącego. W nowoczesnych pralniach wodnych używa się wysoce zaawansowanego sprzętu. Pranie wodne odbywa się w specjalnie do tego dostosowanej maszynie nazywanej pralnicą przemysłową, pralką przemysłową bądź pralnico-wirówką. Osoba obsługująca urządzenie wybiera program prania i włącza pralnicę; reszta odbywa się automatycznie i jest sterowana przez komputer. Maszyna sama pobiera potrzebną ilość wody i detergentu, realizując zadany program. Profesjonalne automaty piorące mają szereg przydatnych funkcji. Niektóre modele są na przykład wyposażone w sensory umożliwiające automatyczną kontrolę temperatury i wilgotności.

Etap 3: Suszenie

Po wypraniu tekstyliów w pralnicy oraz odsączeniu z tkanin wody i detergentów nadchodzi czas na suszenie w specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach. Suszarki przemysłowe nowej generacji są wyjątkowo ekonomiczne i wydajne, co pozwala bardzo szybko pozbyć się resztek wilgoci. W najbardziej rozbudowanych zakładach stosuje się bardzo zaawansowane maszyny nazywane tunelami suszącymi. Nowoczesny tunel suszący umożliwia efektywną i wyjątkowo szybką pielęgnację zróżnicowanego asortymentu. To specjalistyczna, wielofunkcyjna maszyna, której zadaniem jest nie tylko dokładne osuszenie materiału, lecz także usunięcie zagnieceń powstałych w trakcie prania. Tunele suszące (inaczej: finiszery tunelowe lub tunelfiniszery) mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu tekstylnego.

Reklamy

Etap 4: Wykańczanie

Wykańczanie wypranej i wysuszonej bielizny jest niezwykle istotną fazą. To etap, którego celem jest przywrócenie wyrobom tekstylnym pierwotnego wyglądu poprzez prasowanie, fasonowanie oraz wygładzanie zagnieceń powstałych w trakcie prania w automacie. Na niezbędne wyposażenie każdej profesjonalnej pralni wodnej składają się takie maszyny jak stół do prasowania, wytwornica pary wodnej, żelazka ręczne, manekiny formujące oraz stoły do prasowania odzieży specjalnej. Większość pralni mających charakter przemysłowy posiada na wyposażeniu również specjalne urządzenia niezbędne podczas prasowania obrusów, pościeli, prześcieradeł, zasłon itd., czyli magle. Po wyprasowaniu odzież jest składana, pakowana i przygotowywania do zwrócenia klientowi.

­

(tekst i fot. mat. partnera)